Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ваксина на Moderna срещу маймунска шарка: Първи резултати от проучаване

05 септември 2024, 08:13 часа • 1218 прочитания

Експериментална ваксина срещу маймунска шарка от лабораторията Moderna е показала по-голяма ефикасност от сегашните ваксини за намаляване на симптомите и продължителността на заболяването, според проучване върху животни, публикувано в списание Cell.

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Новината идва в момент, когато в Африка се наблюдава възобновяване на заболяването, което с появата на нов вариант (1b) накара Световната здравна организация (СЗО) да активира най-високото си ниво на глобална здравна тревога на 14 август.

Още: Ваксините срещу морбили пристигнаха на африканска земя

Новата ваксина

Изследователите са използвали РНК-технологията, на базата на която създадоха ваксина срещу Ковид, за да се опитат да намерят ваксина срещу маймунската шарка, която да бъде изключително ефективна и безопасна. Това потвърди пред АФП вирусологът и водещ автор на изследването Джей Хупър от Института за медицински изследвания на инфекциозните болести към армията на САЩ, предаде БГНЕС.

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Ваксините срещу mpox, известна преди като маймунска едра шарка, първоначално са разработени за борба с човешката едра шарка - смъртоносно заболяване, което е обявено за ликвидирано от СЗО през 1980 г.

Ваксината, която в момента се продава като Jynneos в САЩ, Imvanex в Европа и Imvamune в Канада, е съставена от "жив атенюиран" вирус, което означава, че вирусът е отслабен, така че да не предава болестта на хората. Но тъй като е атенюирана, тя дава по-слаба защита от по-старото поколение ваксина ACAM2000, която не се препоръчва за всички поради страничните си ефекти.

Принципът на новата ваксина на Moderna е да "предава" генетични инструкции на организма, които обучават имунната система да разпознава четири антигена (белтъци), които позволяват на вируса да се прикрепи към клетките.

Още: СЗО: Нужни са 135 млн. долара, за да се спре маймунската шарка

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя

Източник: Cell

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес