Турски археолози откриха уникална крепост, в която хиляди години са живели представители на различни исторически епохи. Нещо повече, това се оказало и първото известно на науката селище в Анатолия на кимерийците – мистериозен древен номадски народ.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Най-древната известна корона е на повече от 6000 години
Както уточнява Arkeonews, селището е открито в централната турска провинция Къръккале, в землището на село Бюклюкале. Останките от структурите били разкопани от мисията на Японско-анадолския археологически институт под ръководството на Кимиоши Мацумура. Разкопките са започнали през 2009 г.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
IHA Photo
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
След 14 години археолозите са получили достоверни доказателства, че на мястото на разкопките е съществувало кимерийско селище. Учените са открили останките от крепост, както и артефакти. Сред тях например е фигурка на ездач. Открити са и наконечници на стрели, които според специалистите датират от кимерийската епоха и са използвани в битки.
„Разкопките все още продължават, но интересното е, че открихме седем наконечника на стрели в крепостта – казва Мацумура. – Сред тях открихме няколко огънати. Това сочи, че тук е имало битка, при която стрелите са били използвани, което е причинило огъване на върховете им. Това също показва, че в този период, най-вероятно през по времето на кимерийците, тук се е водила война.“
Реликви от първата известна богиня в историята се появиха в асирийски град, разрушен от ИДИЛ
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Разкопките също показали, че това място не е пустеело в почти нито една историческа епоха. Причината за това е доброто му географско положение. Село Бюклюкале се намира на около 100 километра от Анкара. От древни времена този регион е бил основен транзитен възел, а Бюклюкале е било крепост, от която винаги е бил контролиран този път.
„В горния слой открихме останките от османския период – изброява Мацамура. – По-надолу открихме артефакти от елинистическия период, от времето на пристигането на Александър Македонски тук. Под този слой открихме архитектурни следи от лидийците. Още по-надолу разкрихме крепост, построена от кимерийците, към която се стремихме. И под нея открихме следи от селище, датиращо от около 2000 г. пр.н.е., тоест от хетския период.
Археологът допълва, че разкопките продължават. Възможно е под заселването на хетите да има следи от присъствието на още по-древни народи. Мацумура също подчертава, че походът на кимерийците срещу Анатолия се споменава в книгата на древния историк Херодот. Находките в Бюклюкале потвърждават описаните от него факти.
IHA Photo
„В крепостта открихме и материали с изображения на животни, принадлежащи на скитите – продължав Мацумура. – Освен това открихме малка фигура на човек на кон, който според нас се свързва с кимерийците. По време на разкопки извън градските стени установихме също, че тук е съществувала значителна крепост. Новите находки ще бъдат увлекателни, защото нямаме информация какво са правили кимерийците в Анатолия.“
Без царе и владетели. Индската цивилизация процъфтявала без управници
Кимерийците са номадски народ, който е споменат за първи път в няколко асирийски текста, в които този народ се нарича Гимир (библейски Гомер). Предполага се, че това са били номадски ираноезични племена, нахлули в Закавказието през втората половина на VIII в. пр.н.е., а през VII в. пр.н.е. са завладели някои райони на Мала Азия. Някои находки сочат културната близост на кимерийци и скити. Но има и алтернативна теория, според която кимерийците са траки по произход.