Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В САЩ направиха в лаборатория смъртоносен за мишки коронавирус, американските власти разследват

22 октомври 2022, 22:25 часа • 10318 прочитания

Американските здравни власти започнаха разследване на учени от Бостънския университет, защото са създали изкуствен вариант на вируса SARS-CoV-2 в лабораторни условия за свое проучване, съобщава Financial Times. Изследването беше публикувано като чернова и още не е рецензирано от независим научен екип, а от написаното в него става ясно, че учените са искали да изследват влиянието на един от четирите протеина, от които се съставен вируса - т.нар. S-протеин (шипов протеин).

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Случилото се предизвика скандал, тъй като с генномодифицирания вариант учените "са постигнали" 80% смъртност при опитните мишки, използвани в проучването. Но от Бостънския университет оспорват, че "оригиналният" SARS-CoV-2 е убил повече мишки.

По същество учените създават рекомбинантен вариант на SARS-CoV-2 (смесват елементи на два вируса), като са "прикачили" към т.нар. ухански вариант S-протеина на Омикрон. Именно с помощта S-протеина вирусът заразява хората. Резултатът е опустошителен като смъртност (и според изследването не S-протеина с мутациите му в генетичната линия Омикрон е основна причина за това), но учените казват, че не са проучвали дали създадения от тях вирус ще се разпространява така, както Омикрон.

Американските здравни власти вече съобщиха, че не са осъществявали надзор над проучването, макар че част от финансирането е с държавни пари. А причината да няма надзор е, че държавното финансиране не било директно - само за оборудване.

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

От Бостънския университет уточниха, че изследването е одобрено от комисия по биобезопасност, а Бостънската здравна комисия също дала зелена светлина.

Научно обяснение: Не е нужно ковид ваксините да се тестват дали спират предаването на вируса от човек на човек преди да бъдат разрешени за употреба

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес