Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учените откриха "липсващо звено" на имунитета

06 април 2016, 07:45 часа • 5447 прочитания

Изследователи от университета Макмастър са открили ключов компонент, с чиято помощ имунната система се справя с вирусни инфекции. Откритието ще позволи да се разработят ваксини срещу херпес, грип и дори рак. Изследването е публикувано в сп. Nature Immunology.

Важен играч в откриването на инфекциите от защитната система на организма се оказва белтъкът S6K1, чиито основни функции са свързани със съвсем други процеси, а именно – с ускорението на синтеза на белтъци в рибозомите и деленето на клетките. Белтъците S6K1 и STING активират производството на регулаторния фактор интерферон 3 (IRF3).

S6K1 е липсващото звено в разбирането на учените, както инфекциите активират факторите IRF – молекули, стартиращи синтеза на интерферони, които на свой ред правят клетките невъзприемчиви към вируси.

Цялата верига от събития може да се представи по следния начин. Когато вирусът прониква в клетката, той разрушава обвивката на ядрото и ДНК попада в цитозола. Последното се явява сигнал, който активира защитните системи на организма.

С ДНК се свързва ензимът cGAS, който започва да катализира синтез на месинджъри – молекули преносители на сигнала. Те активират белтъка STING, който се свързва с S6K1 и образува комплекс, необходим за работата на IRF3.

Учените са открили, че S6K1 играе решаваща роля в осигуряването на имунитет не само срещу вирусите, но и срещу раковите клетки. Според изследователите регулацията на активността на белтъка ще позволи в бъдеще да се създадат ваксини, които да са по-ефективни от съществуващите.

По-рано имунолозите са успели да получат антитела, които разпознават различни щамове на грипния вирус и могат да станат основа за универсална ваксина срещу ежегодните епидемии.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес