Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени възпроизведоха гласа на мумия на 3000 г.

24 януари 2020, 10:19 часа • 6048 прочитания

Учени са изпълнили желанието на мумифициран египетски свещеник за живот след смъртта - като възпроизвели гласа му с изкуствени гласови струни.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Гласът на Несямун е възпроизведен като гласен звук, напомнящ на блеене на овца.

Свещеникът е живял по време на управлението на фараона Рамзес XI, между 1099 и 1069 г. пр.н.е. Като свещеник в Тива Несямун би трябвало да има силен глас за своите ритуални задължения, които включвали пеене.

Когато Несямун умрял, гласът му замлъкнал, но след 3000 години екип изследователи го върна към живот.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Те са направили това, като са създали 3D отпечатана гласова кутия въз основа на гласовия тракт на Несямун, който е сканиран, за да се установят точните му размери.

Използвайки гласния тракт с изкуствен звук на ларинкса, те синтезирали гласен звук, който трябва да наподобява гласа на Несямон, предава БГНЕС.

Смята се, че това е първият подобен проект за успешно пресъздаване на гласа на мъртъв чрез изкуствени средства. В бъдеще изследователите се надяват да използват компютърни модели за пресъздаване на пълни изречения в гласа на Несямун.

Техниката за възпроизвеждане на глас "ни даде уникалната възможност да чуем звука от някой, който отдавна е мъртъв", каза съавторът на изследването Джоан Флетчър, професор по археология в Университета Йорк.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Проф. Флетчър каза пред Би Би Си, че „изричното желание“ на Несямун било да бъде изслушан в отвъдното, което е част от неговата религиозна система на вярвания.

"Всъщност това е написано на ковчега му - беше това, което той искаше", каза проф. Флетчър. "По някакъв начин успяхме да сбъднем това желание."

Изследването, проведено от учени от Royal Holloway, University of London, University of York and Leeds Museum - е публикувано в списанието Scientific Reports.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес