Учени: Технологията на ваксината AstraZeneca може да се използва за лечение на рак

03 септември 2021, 22:30 часа • 9453 | прочитания

Технологията, използвана във ваксината на Oxford-AstraZeneca срещу COVID, би могла да помогне за лечение на рак. Това съобщават учени, цитирани от Sky News.

Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство

Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много

Използвайки същата технология за ваксинация с вирусен вектор като ваксината на Оксфордския университет, изследователите са проектирали препарат с две дози, който се надяват да бъде насочена към тумори при хора. Когато се тества при мишки, ваксината увеличава броя на антитуморните Т-клетки, които атакуват ракови образувания, помагайки за увеличаване на процента на преживяемост.

За да създадат лечението, учените са проектирали своята ваксина, насочена към два протеина от типа MAGE, които присъстват на повърхността на много видове ракови клетки. Те се надяват, че то може да се използва при хора заедно с имунотерапия срещу рак, когато Т-клетките на пациента са насочени срещу тумори. 

Но изследователите са открили, че ваксината увеличава нивата на необходимите тумор-инфилтриращи CD8+ Т клетки, което помага за повишаване на ефективността на терапията. Когато леченията са комбинирани при мишки, това води до подобрена преживяемост, отколкото само при имунотерапията.

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява

Оксфордската ваксина използва променена, безвредна версия на вирус, който причинява обикновена настинка при шимпанзетата като вирусния вектор за доставяне на генетичен материал SARS-CoV-2 в човешкото тяло. Това подтиква тялото да произвежда шиповия протеин - уникалният признак на COVID-19, към който имунната система се насочва и изгражда отговор.

Екипът е разработил своята двудозова ваксина срещу рак, използвайки също вирусни вектори, един от които е същият като вектора в Oxford-AstraZeneca. Проучванията на Оксфордския университет и Института за изследване на рак Лудвиг пораждат надежда, че технологията може да увеличи процента на оцеляване при хората. По-късно тази година ще се проведе клинично изпитване при хора с рак на белия дроб.

Изследването, направено от групата на професор Беноа Ван ден Ейнде в Института за изследване на рак в Лудвиг, в сътрудничество със съавтори професор Адриан Хил и д-р Ирина Редченко в Института Дженър, е публикувано в Journal for ImmunoTherapy of Cancer, предава БГНЕС.

„От предишните ни изследвания знаехме, че протеините от типа MAGE действат като червени знамена на повърхността на раковите клетки, за да привличат имунни клетки, които унищожават туморите. MAGE протеините имат предимство пред другите ракови антигени като ваксинални мишени, тъй като те присъстват в широк спектър от видове тумори. Това разширява потенциалната полза от този подход за хора с много различни видове рак", казва Ейнде, професор по туморна имунология в Университета в Оксфорд. „Тази нова платформа за ваксини има потенциал да революционизира лечението на рак“, смята директорът на Института Дженър проф. Адриан Хил.

Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага

Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес