Учени направиха важно откритие, свързано с рака. Експерти от Копенхагенския университет свързват развитието на онкологичните заболявания с присъствието в тъканите на дебелото черво на фермента GalNAc-T6.
Още: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски
Още: Как средновековните поклонници намерили вяра в бушуващото море
Резултатите са публикувани в списание Journal of Biological Chemistry.
Учените изяснили, че ферментът отсъства в здравите тъкани, но в голямо количество се открива в клетките на раковите образувания, предаде БГНЕС.
Ферментът GalNAc-T6 стартира процеса на превръщане на здравите клетки в организма в ракови като присъединява захарните молекули с определени белтъци. Това на свой ред изменя структурата на клетките и предизвиква агрегацията им (слепването им).
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Клетките с гликозилирани белтъци, към които се присъединяват остатъците от захарите, започват да се развиват като ракови.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
„Когато отделяме GalNAc-T6, то формирането на тъканите се променя и започват да приличат на вдлъбване на лигавичния епител, които бихте открили в здравото дебело черво“, посочва един от авторите на изследването Ханс Вандал, според EurekAlert, цитиран от РИА-Новости.
Както се посочва в изследването, получените данни свидетелстват за това, че ферментът GalNAc-T6 „по пътя на гликолизирането участва в онкогенната трансформация“.
Предстои да се изясни точно по какъв път присъединяването на захарните молекули към определени белтъци допринася за аномалното развитие на клетките на организма. Вандал се надява, че разбирането на механизма на гликолизирането в раковите клетки ще допринесе за появяването на по-ефективни начини за диагностициране и лечение на рака.
Още: Коледни митове: Езическият произход на коледната елха
Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)