Без значение към коя епоха принадлежи една любовна история или скръбно писмо, не е трудно то да се свърже с нея – особено ако съдържа страстен призив. Писмото, което ще прочетете днес, също е доста специално, защото е написано за Антигон I, македонски пълководец, който след смъртта на Александър Македонски става един от най-важните диадохи.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
По-интересното обаче е, че никой не знае кой е написал сърцераздирателното писмо за Антигон. То е написано след смъртта му и е намерено върху неговия каменен саркофаг. То е важен сувенир от древното македонско царство. И така, ето превода на древния текст, изписан върху саркофага на Антигон:
„Аз, тъжният Арете, викам с цялото си тяло и душа от гробницата на Антигон. Скубя си косите от мъка и се изразявам с плач. Този лош късмет, смъртта, ме завладя, вместо да освободи този скъп човек.“
Писмото е открито в гробницата на Антигон I и е изложено в Археологическия музей в Изник (Турция). То описва скръбта, болката и травмата, през които някой преминава след смъртта на Антигон. Въпреки това, след като прочетете това, ако смятате, че „Арете“ е авторът на писмото, моля, запазете го за себе си и не се осмелявайте да споделяте мислите си с археолозите, превели текста. „Арете“ всъщност е гръцка дума, която според речника на Колинс означава „превъзходство или добродетел, особено при пълното реализиране на потенциала на човек“. Думата в надписа не се отнася за лице на име Арете.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Антигон I Монофталм (наричан още Антигон I или Едноокия) е благородник и воин, който служи както на Филип II, така и на сина му Александър Велики. По време на управлението на последния той първо става командир на гръцките пехотни сили, а по-късно е назначен за сатрап (управител) на Фригия. Антигон изиграва решаваща роля в завладяването на Персийската империя от Александър Македонски, като печели няколко битки срещу персийските сили във Фригия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
През 323 г. пр.н.е. Александър Велики умира, оставяйки огромна територия. Към момента на смъртта му македонското царство се простира на три континента. Скоро след това царството е разделено на три и Антигон става цар на Фригия, Памфилия и Ликия (региони в съвременна Турция).
Той създава империята на Антигонидите и през следващите години заедно със сина си води няколко битки срещу крале, които управляват други части на царството на Александър. През 301 г. пр.н.е. 80-годишният едноок воин Антигон умира, докато се бие с вражеските сили при Ипсус. Въпреки това династията на Антигонидите продължава управлението си дори 20 години след смъртта му.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Възможно е писмото, изписано на гробницата на Антигон, да е от съпругата му Стратоника, но няма свидетелства, които да подкрепят тази теория.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Мистериозен римски додекаедър, открит в Белгия, може да е използван за магически ритуали