Тиранозавърът рекс (Tyrannosaurus rex), познат на учените като най-страховитият хищник през периода креда, е имал един сериозен - можел да прегрее. Той имал два големи отвора в черепа си, които, според учените, играят ролята на вътрешен климатик.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Преди се смяташе, че тези отвори в горната част на главата са били заети от мускулна тъкан, но сега група изследователи от САЩ обявиха, че те всъщност са били затегнати от мрежа от кръвоносни съдове, съобщи Би Би Си.
Отдавна е известно, че големите животни се нуждаят от допълнителни охлаждащи механизми, тъй като при жеги тялото им може да прегрее.
Изследователи, ръководени от Кейси Холидей от университета в Мисури, решиха да изследват термични изображения във ферма за развъждане на алигатори в зоопарка във Флорида.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
"В природата да се направи снимка на черепа на алигатора е много трудно, защото те винаги се опитват да стоят настрана и да се приближиш до тях е опасно", обяснява Кейси Холидей. "А във фермата можем да правим снимки и да снимаме видеоклипове през оградата."
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Така учените открили, че в черепа на алигаторите има кухини, пълни с кръвоносни съдове.
"Температурата на тялото на алигатора зависи от околната среда", казва съавторът на изследването Кент Влиет от Флоридския университет.
"Забелязахме, че когато стана по-студено и алигаторите се опивтаха да се затоплят, термовизьорите регистрират големи топлинни петна в горната част на черепа, което показва повишаване на телесната температура. Но със затоплянето на деня тези петна потъмняха, сякаш бяха изключени за понижаване на температурата."
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
След като изследвали фосилизираните останки и триизмерни изображения на черепа на Tyrannosaurus rex, експертите установили, че тези динозаври имат подобни дупки.
В миналото учените смятали, че два големи отвора в арката на черепа на изчезналия хищник - така наречената дорзално-темпорална фенестра - са заети от мускулите, участващи в работата на челюстите.
Според Кейси Холидей, е "странно да видиш как мускулите се издигат нагоре от челюстите, след което правят завой на 90 градуса и продължават под свода на черепа".
Днес, твърди той, разчитайки на проучвания на алигатори и други влечуги, има много индикации, че на това място са били разположени кръвоносни съдове.
"Ние знаем, че алигаторите, като тиранозаврите, имат отвори в горната част на черепа и те са пълни с кръвоносни съдове," добавя професорът по анатомия от университета в Охайо Лари Уитмър, цитиран от БГНЕС. "Но по незнайни причини в продължение на сто години упорито се твърдеше, че там при динозавъра трябва да е имало мускули."
"Ако става дума за активен хищник, а ние смятаме, че тиранозавърът е бил такъв, трябва по някакъв начин да се отърве от излишната топлина, но и бързо да си я осигурява", продължава Холидей." А наличието на възел на капилярни съдове в черепния свод осигурява на такива животни механизъм за охлаждане и затопляне."