Средно хората са прекарали пред телевизорите си близо по три часа на ден миналата година, сочи ново проучване, цитирано от БГНЕС.
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
Eurodata TV Worldwide съобщава, че гледането на телевизия продължава да струва сериозна част от времето на хората, въпреки че все повече започват да гледат онлайн платформи като Netflix и Amazon.
Най-пристрастени към телевизията са американците и канадците, които средно на ден прекарват пред екрана по 4 часа и 3 минути.
Европейците са малко по-назад в класация – те са гледали телевизия по 3 часа и 49 минути на ден през 2017 година, изпреварвайки с малко по този показател Русия и Бразилия, сочат резултатите от проучването, обхванало 95 държави.
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Азиатците гледат по-малко телевизия, отколкото всеки друг голям пазар, прекарвайки 2 часа 25 минути пред кутията. В Китай показателят пада до два часа и 12 минути.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи
"Продължителността на гледане на телевизия продължава, въпреки нарастващата наличност на онлайн съдържание", заяви вицепрезидентът на Eurodata TV Фредерик Ваулпре. "В Северна Америка и Азия има лек спад в гледането на телевизия, но все още расте в Южна Америка, а в Европа поддържа исторически високи нива", добави той.
Но и навиците за гледане също се променят, се казва в доклада. Родените в края на миналия век и хората на възраст между 18 и 35 години прекарват повече време със своите мобилни телефони, често следейки програмите по този начин. В Швеция, една от най-цифрово развитите страни в света, тази възрастова категория хора е гледала малко по-малко от 2 часа телевизия на ден.
Eurodata TV установява, че повечето млади хора, които са гледали програми в интернет, влизат в шоу предавания, насочено конкретно към тях. Те включват реалистични предавания и младежки драми, чиято аудитория понякога е повече от два пъти по-голяма в интернет, отколкото при телевизионни излъчвания.
Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)
Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя
САЩ и Великобритания остават двата най-големи износители на телевизионни програми и формати пред Франция, Германия и Турция, чиито семейни ориентирани сапунени сериали са били големи хитове в Близкия изток, Южна Америка и Балканите.