Екип изследователи откри таен тунел и галерия под древния пирамидален храм Чавин де Уантар в Перу, разположен в провинция Хуари. По първоначални данни тунелът и галерията са построени в ранния период на културата Чавин и се оценяват на над 3000 години.
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи
Откритието е извършено от екип от Програмата за археологически изследвания и консервация на Чавин де Уантар в Станфордския университет в САЩ. Находката е потвърдена от службата за култура на щата Анкаш в Перу, която допълва, че в галерията са открити два церемониални съда, единият с реалистична резба на кондор.
Екипът, направил археологическата находка, ръководен от археолозите от Станфордския университет Джон и Роза Рик, казва, че пътят им към откритието датира от 2018 г., когато галерията е била забелязана през малка дупка, разположена в задната част на едно от основните здания на Чавин, наречено здание D.
Благодарение на изображенията от роботизирана камера изследователите успели да видят затворена стая с неизвестен обект в центъра. Заради пандемията археологическите проучвания били преустановени. Едва наскоро археологът Джон Рик, директор на изследователския проект, успял да влезе през тесен проход, който води до скрита галерия от тунели.
Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)
Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Древен гигантски организъм може да е напълно непознат клон на живота
Археологическият паметник Чавин де Уантар. Снимка: Sharon odb / CC BY-SA 3.0
Вътре предметът, който се виждал на снимките, се оказал изваяна церемониална каменна купа. В горната ѝ част има триизмерна глава на кондор. Отстрани са гравирани крила, а от противоположната страна на главата има птича опашка.
Открити са и останки от каменна купа с деликатен ръб. Диаметърът на двата предмета е 30 на 25 сантиметра. Теглото на купата с кондора се оценява на 17 килограма. Предполага се, че те са били оставени като дарения при затварянето на галерията преди около 3000 години. Заради купата с кондора този комплекс е наречен Галерията на кондора.
Още: Отриха голяма гробница в Египет, датираща отпреди 3600 години
Още: Документ на ЦРУ твърди, че Ковчегът на завета е намерен
С тази находка Рик и неговият екип могат да потвърдят, че този паметник е имал галерии от повече от 3000 години. Това предполага, че откритият се явява най-старият, известен досега. Откритието е станало възможно благодарение на координацията с културния център на Анкаш и финансовата подкрепа на минната компания Antamina.
„Antamina предоставя необходимите средства и се явява нашата основна подкрепа през последните 15 години. Финансирането ни позволява да съставим програма, която година след година печели увереност в продължаването на съществуването и изследванията в Перу“, казва Джон Рик.
От своя страна компанията Antamina отбелязва, че полага непрекъснати усилия за преоценка на културното богатство на региона и извършва и редакционна работа, работи за опазване на паметниците през дъждовните сезони и е направила възможен ремонта на обелиска Тело – огромен гранитен релеф. Тя също така финансира изследователски проект за замъка Хуарми, конклав на културата Уари на перуанското крайбрежие.
Замъкът в Чавин де Уантар. Снимка: Martin St-Amant / CC-BY-3.0
Археолозите смятат, че строителството на Чавин де Уантар е започнало преди 1200 г. пр.н.е. и е завършено около 750 г. пр.н.е. Храмът представлява масивна пирамида с плосък връх, заобиколена от по-ниски платформи. В центъра се намира наводнена кръгла площадка с U-образен плац. Вероятно „кръглият площад“ е служил като свещено и ритуално важно открито пространство в церемониалния център.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Древен град изплува на река Тигър. А после пак потъна