Генетично подобрена гъба, произвеждаща паяков токсин - може бързо да убие огромен брой комари, които разпространяват малария, показва проучване.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Експеримент, проведен в Буркина Фасо показа, че популацията на маларийни комари след контакт с гъбата е намаляла с 99% в рамките на 45 дни. Изследователите твърдят, че тяхната цел не е да премахнат насекомите, а да спрат разпространението на маларията, съобщи BBC пред БГНЕС.
Провеждайки проучването, изследователи от Университета в Мериленд в САЩ и изследователският институт IRSS в Буркина Фасо първоначално идентифицирали гъбичка, наречена Metarhizium pingshaense, която естествено заразява комарите Anopheles, които разпространяват малария. Следващият етап бил гъбата да се модифицира, като генетичният ѝ код се промени.
"Те са много податливи, можете лесно да ги модифицирате генетично," каза проф. Реймънд Легер от Университета на Мериленд.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Генетичните промени са довели до производство на токсин, подобен на отделяният от някои паяци, докато убиват насекоми.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
"Един паяк използва своите зъби, за да пробие кожата на насекомите и да инжектира токсините, ние сменихме зъбите на паяка с гъбата", обясни проф. Легер.
Болестта, която се разпространява, когато женските комари пият кръв, убива повече от 400 000 души годишно. В световен мащаб всяка година има около 219 милиона случая на малария.