Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стават ли по-глупави младите в развити страни?

12 септември 2019, 09:18 часа • 9511 прочитания

Новото поколение има по-нисък интелект от своите родители, сочи проучване на норвежки учени, пише хърватският вестник "Ютарни лист", цитиран от БГНЕС. За проучването излезе информация още преди над една година, но сега има по-подробни заключения.

В продължение на десетилетия се наблюдаваше устойчив ръст на коефициента на интелигентност на всяко следващо поколение, като например средните показатели на хората през 50-те години са били значително по-ниски от тези на хората през 80-те години. Явлението е познато като Ефектът на Флин и е кръстено на новозеландския изследовател, който систематизирал данните за интелекта на поколенията.

През 90-те години на XX век, обаче, тенденцията се е обърнала и новите поколения в развитите страни започнали да "оглупяват". Тенденцията била открита за първи път от учени в Норвегия, които изследвали резултатите от тестовете за интелигентност на постъпилите в армията между 1950 и 2002 година. Данните от ХХ век съвпадали с Ефекта на Флин, но от средата на 90-те настъпила промяна и коефициентът на интелигентност започнал да спада.

Учените потърсили още информация и видели, че "оглупяването" е налице и при постъпилите в армията в Дания и Великобритания. Според изследване на феномена, средният коефициент на интелигентност при 14-годишните британци е спаднал с 2 процента от 1980 до 2008 година.

Едно от радикалните обяснения за причините е, че идващите в Европа имигранти са с по-нисък коефициент на интелигентност и свалят общото ниво, твърди ученият Ричард Лин, известен с противоречивите си теории. Изследването на данните от Брент Братсберг и Оле Рогеберг не потвърдило "мигрантската теория". Дори деца от едно и също семейство, при които има поне 10 години разлика, показвали новата тенденция, като по-малкото дете имало по-нисък коефициент на интелигентност.

Интелектът на младите спадал с по два пункта всеки 10 години, като имиграцията и генетиката не давали отражение.

Учените изследвали и отхвърлили всички варианти, като възможността повече деца да се раждат в семейства с по-ниско интелигентни родители. Те заключават, че средата, в която живее човек, е в най-голяма степен определяща за изграждането на интелекта му, а в днешното общество има нещо, което пречи на децата да се развиват. Все още не открито какво е то конкретно.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес