Шофирането повече от 2 часа на ден устойчиво намалява интелигентността, сочи ново проучване.
Учени, прослдяващи ефекта на уседналия начин на живот върху мозъка, открили, че IQ-то намалявало прогресивно при хора на средна възраст, които ежедневно изминавали дълги разстояния с кола.
"Знаем, че шофирането в продължение на повече от 2-3 часа на ден вреди на сърцето. Това проучване обаче разкри, че дългото шофиране се отразява зле и на мозъка, тъй като вероятно през тези часове съзнанието ви е по-малко активно", заявява Кишан Бакраниа, епидемиолог от Университета в Лейчестър.
Проучването обхванало над 500 000 британци на възраст между 37 и 73 години в продължение на 5 години, които правели периодично тестове за интелигентност и памет.
93 000 души шофирали над 2-3 часа на ден. Те имали по-ниски нива на интелигентност от самото начало, но при тях низходящата прогресия се запазила през годините, и то с растящи темпове, в сравнение с хората, които шофирали малко, или изобщо не сядали зад волана.
Подобен резултат бил измерен и по отношение на гледането на телевизия над 3 часа дневно. Хората, които го правели, били по-нискоинтелигентни в началото и IQ-то им продължило да пада бързо в течение на експеримента.
Резултатите обаче също така показали, че мозъчните функции се подобряват чрез използването на компютър - за работа или игри.
"Когнитивните умения бяха подобрени при хора, ползващи компютър до 2-3 часа на ден. Когато гледате телевизия, мозъкът ви е по-малко активен, отколкото когато ползвате компютър", допълва Бакраниа.
Шофирането повече от 2 часа на ден намалява интелигентността
26 юли 2017, 14:34 часа • 4692 прочитания
Десислава Любомирова
Отговорен редактор