Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя

16 януари 2025, 07:50 часа • 457 прочитания

Известен шлем от погребение на кораб в Сътън Ху в Англия може да е доказателство, че англосаксонски воини са се сражавали като наемници за Византийската империя през VI век, става ясно от ново изследване. Шлемът и ризницата, намерени близо до него, имат отличителни черти, които показват, че са копия на византийски доспехи, казва пред Live Science авторът на изследването Хелън Гитос, историк в Оксфордския университет.

Бойните артефакти от своя страна предполагат, че човекът от корабното погребение в Сътън Ху – вероятно саксонският крал Редуалд – е донесъл обратно византийска броня след битка в тогавашния Далечен изток. Бронята е направена в отличителен англосаксонски стил и Гитос предполага, че по-късно воинът се е обърнал към английски майстори да направят богато украсено копие, с което той в крайна сметка е погребан.

ОЩЕ: Търсят още съкровища в Сътън Ху – британската „долина на кралете“

По думите на Гитос ризницата от Сътън Ху сега е силно ръждясала, но изглежда, че е била моделирана като ризницата, носена по онова време от някои войници във византийската армия. Инкрустираният със злато и скъпоценни камъни шлем също може да не изглежда много римски на пръв поглед, но има предпазители за бузите и за врата, които са отличителни черти на римските шлемове, казва изследователката.

В ново изследване, публикувано в списание The English Historical Review, Гитос твърди, че някои от артефактите от ранни английски гробове и селища предполагат, че някои англосаксонски воини са се сражавали за Византийската империя срещу сасанидите – противно на по-ранните предположения, че тези предмети са били придобити чрез търговия.

ОЩЕ: Ритуална шахта от римско време с останките на най-малко 21 души е открита в Англия

Ранни англосаксонски воини

Некрополът Сътън Ху, който включва погребението на кораба и повече от дузина други гробове, е открит през 1939 г., точно преди началото на Втората световна война. Въпреки че Сътън Ху е дал много артефакти, едва след откриването през 2003 г. на „Принца на Притълуел“ – англосаксонски благородник, погребан в района на Есекс източно от Лондон, много от находките в Сътън Ху и други англосаксонски артефакти са били по-добре разбрани, казва Гитос. За разлика от гробовете на Сътън Ху, гробът в Притълуел не е ограбван и е разкопан с модерни техники, което води до точна датировка между 580 и 605 г.

Парадният шлем е сред най-ценните находки от Сътън Ху. На снимката в началото на статията е реплика, изработена специално за Британския музей. Geni / Wikimedia Commons / Public Domain

Сред другите артефакти гробът в Притълуел съдържа бронзова стомна, сребърни лъжици и метални купи, които, изглежда, са изработени в Източното Средиземноморие, но не са били достатъчно ценни, за да бъдат търгувани, казва Гитос. Вместо това, твърди тя, изглежда вероятно ранният англосаксонски благородник, погребан в Притълуел, да ги е придобил в битка в Далечния изток.

ОЩЕ: Археолози назоваха причината, поради която хората са преструктурирали Стоунхендж преди 4000 години

Артефакти от други ранни английски гробове също предполагат подобни контакти с византийците много векове преди някои англосаксонци да воюват като телохранители във византийската Варяжка гвардия, допълва изследователката.

„Тези, които се върнали, донесли със себе си метални изделия и други предмети, които били актуални и отличителни, а не неща, които са били част от традиционните търговски мрежи“, пише Гитос в изследването.

Срещу сасанидите

Гитос отбелязва, че византийските лидери са започнали голяма военна кампания ок. 570 г. срещу сасанидите, които са заплашвали източните им територии, а историческите записи показват, че византийските лидери са набирали наемни бойци от „двете страни на Алпите“.

Обещаното заплащане „направило сърцата на новобранците жадни за опасност чрез раздаване на злато, купувайки от тях ентусиазъм за смърт чрез уважение към плащането“, според византийски историк от седми век.

ОЩЕ: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Карта от Стивън Дж. Планкет, базирана на картата на Съфолк от Джон Кърби (ок. 1730 г.). Dr Steven Plunkett / Wikimedia Commons / Public Domain

Чуждестранните воини, наети от Византийската империя, първоначално получават броня, а след това – пари за закупуване на повече брони, оръжия и оборудване. Изящно украсена конска екипировка, изображения на коне върху други артефакти и дори скелети на коне също са открити в гробовете на ранни англосаксонски воини, което предполага, че техните умения като конници са били особено ценни. „Това били опитни кавалеристи, които си заслужавало да бъдат наети“, пише Гитос.

Историкът и археолог от Кралския колеж в Лондон Кен Дарк, който не е участвал в изследването, казва, че това е „очарователна интерпретация“.

ОЩЕ: Сребърен амулет може да пренапише историята на християнството в ранната Римска империя

Преди се предполагаше, че някои от артефактите от англосаксонски селища и гробове може да произхождат от византийския свят.

„Въпреки това няма пряко доказателство, че западните британци са се сражавали във византийските армии, въпреки че тяхната военна мощ – особено когато в битка в гората – е отбелязана в Стратегикон на император Маврикий [военен наръчник от VI век], така че това може да е възможно“, казва Дарк.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес