Румънски журналист е номиниран за Нобелова награда за мир, заради приноса си в разобличаването на организираната престъпност и политическата корупция. Пол Раду е съосновател на проекта за докладване на организираната престъпност и корупцията (OCCRP) - глобална мрежа от разследващи журналисти, която публикува историите си чрез местни медии, и на английски и руски чрез своя уебсайт.
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Предложението за номинацията за Нобелова награда е направено от професор Волфганг Вагнер. Той твърди, че като разкрива организираната престъпност и корупцията, мрежата от журналисти има огромен принос за мира, съобщават от сайта Зиаре, цитиран от БТА.
ОЩЕ: Разследване, касаещо и България: Русия предлагала пари на политици от ЕС заради Крим
"Фокусирани сме върху разследване на глобална и местна организирана престъпност и корупция. Организацията ни е на повече от 15 години. Започнахме със седем души през 2006 г. Днес имаме служители в Латинска Америка, Азия. Ние сме на шест континента. Започнах в Източна Европа, с Румъния и Босна и Херцеговина, с Балканите. Но ако разследвате организираната престъпност, стигате до Латинска Америка, САЩ, Великобритания. Стигате навсякъде", коментира Пол Раду. Като едно от последните големи разследвания е за Панамските досиета.
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
От Actualno.com припомняме, че 19-годишната шведска активистка за опазване на околната среда Грета Тунберг и нейното движение "Петъци за бъдеще" са номинирани за четвърти път за Нобелова награда за мир. Кандидатурата е издигната от Рауанд Исмаил, член на норвежката Зелена партия в парламента, съобщи норвежката информационна агенция Telegraph.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?