Металните и костните фалоси са били често срещани талисмани за късмет в Римската империя. Но дървен фалос, открит в римската крепост Виндоланда, може да е бил използван за сексуално задоволяване.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Изображения и артефакти под формата на мъжки полови органи са откривани навсякъде в Римската империя. Пенисите често са изобразявани на фрески и мозайки, украсявали са дръжки на оръжия или издълбавани в глинени съдове, а малки талисмани под формата на метални или костни фалоси често се носели на шията. Те се смятали за талисмани за късмет и не е изненадващо, че много такива артефакти са открити в римската крепост Виндоланда в северната част на Англия.
Вниманието на изследователите обаче било привлечено от един конкретен фалос, изработен от дърво и изваден от боклука на дъното на крепостния ров през 1992 г. Първоначално той бил смятан за занаятчийски инструмент, тъй като лежал сред парчета кожа и обработени парчета рог. Но нов анализ на експерти от университета в Нюкасъл (Великобритания) и Университетския колеж в Дъблин (Ирландия) показал, че това е изкуствен фалос и първият (засега и единствен) сред подобни римски артефакти, направени от дърво.
Дъжд "откри" олтар на неизвестно божество във Великобритания
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Vindolanda Charitable Trust
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
След като изучили структурата на артефакта, изследователите забелязали, че двата края на фалоса са забележимо по-гладки от средната му част, сякаш „талисманът“ постоянно е бил търкан. Учените предложили три възможни приложения за находката: може да е пестик, използван в готвенето или медицината (в който случай характерната му форма може да е имала ритуално значение), част от по-голяма статуя, която минувачите докосвали за късмет, или предмет за сексуално удовлетворение, с други думи – секс играчка.
Засега изследователите не могат да кажат точно каква функция е изпълнявал този дървен фалос, но фактът, че е запазен в крепостния ров от II в. сл.Хр., безспорно заслужава внимание. Сега артефактът е изложен в музея Виндоланда и изследователите планират да продължат да го изучават, за да разберат евентуално защо неизвестният майстор е дал на парче дърво такава разпознаваема форма.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Дървените артефакти се запазват много по-зле от металните или костните: за да не изгният през последните векове, е необходима безкислородна, тъмна и влажна среда, която забавя процеса на разлагане на дървото. За съжаление такива условия се срещат рядко. Следователно най-вероятно никога няма да разберем дали подобни предмети са изработени от жители на други части на Римската империя.
Изследването е публикувано в списание Antiquity.
ОЩЕ: Древноримска обида и още нещо откриха археолози върху камък във Виндоланда (СНИМКА)