Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разнищиха шестте най-големи мистерии за Тутанкамон

29 ноември 2021, 16:45 часа • 11436 прочитания

Гробницата на Тутанкамон близо век подклажда спекулации и разследвания сред археологическата общност, като конкретни обяснения за позлатения древен фараон най-накрая са достъпни благодарение на съвременните технологии, пише Еxpress.co.uk.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Археолозите откриват предизвикалата сензация гробница на Тутанкамон преди близо 100 години - на 17 февруари 1923 г., докато Хауърд Картър и екипът му провеждат разкопки в Долината на царете. Самото събитие и последвалите разследвания често предизвикват повече въпроси, отколкото отговори, но някои твърди обяснения изясняват легендата на фараона.

Проклятието

Разказите за разкопките на Картър и последвалите събития довели до предполагаемо проклятие, което връхлетяло присъстващите фигури и техните близки сътрудници. Има слух, че в деня, в който Картър счупил капака на саркофага на Тутанкамон, кобра изяла неговото домашно канарче.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

На 3 април починал Джордж Хърбърт, 5-и граф на Карнарвон, който присъствал на откриването, и една от спекулациите приписала смъртта му на „проклятието“, убило птицата на г-н Хауърд.

Но оттогава науката е открила, че болният граф е починал от пневмония, след като автомобилна катастрофа през 1901 г. го направила уязвим към болестта. Осем други участници починали през следващите десетина години, всички от често срещани заболявания за века.

Смъртта на владетеля

Цар Тут, както хората го познават, е починал при мистериозни обстоятелства. В момента на смъртта си през 1323 г. пр.н.е. той бил на 19 години. Изследването на мумията му  разкрива наранявания, които по това време са били необясними.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Съвременната криминалистика оттогава установява широко приета причина за смъртта. Учените смятат, че той е загинал при инцидент с колесница, а отговорните за мумифицирането му за съжаление са се провалили в процеса.

Скритата стая

Като реномиран древен цар Тутанкамон е имал гробна камера, също впечатляваща колкото позлатената му гробница, претъпкана с артефакти и дарения. Има слух, че е имало и допълнителна стая в основната структура.

Още веднъж новите технологии на сканиране доказват, че тези очаквания са неоснователни. Според Министерството на антиките резултатите от наблюденията не сочат доказателства за стая, скрита зад фалшива стена.

Под повърхността

Въпреки че археолозите успешно разнищили тайните на сложната стая и ковчега на фараона, те не са могли да изследват състоянието на самата фигура. Напредъкът в биологията, по-специфично - ДНК, се задълбочил в градивните елементи на мумията.

През 2010 г. учените открили, че са Тутанкамон е бил измъчван от болести и нарушения в развитието. Младият владетел е страдал от маларийна инфекция и костно заболяване.

Произходът на фараона

Тутанкамон е забележителна историческа личност, но почти най-вече заради пищното му погребение. Историците копнеят за по-задълбочен поглед върху живота му и определили родителите му като идеално начало.

Произходът му все още се оспорва, но археолозите и учените разполагат с малко повече информация, отколкото преди. ДНК анализът, койтое разкрил проблемите му в развитието, също така е открил, че той е резултат на кръвосмешение и двамата му родители вероятно са били братовчеди.

На кой бог се кланял?

Древните египтяни са смятали, че фараоните са богове, макар и в човешка форма. Но самите фараони въпреки това се прекланяли на небесните богове и Тутанкамон не е бил по-различен. Той се прекланял на двама, съдейки по имената му, тъй като той първоначално се наричал Тутанхатон.

Името означава „жив образ на Атон”, което показва, че родителите му били последователи на едноименния бог на слънцето. За предполагаемия му баща Ехнатон се знае, че е проповядвал култ към Атон - слънчевия диск.

По-късно в живота си обаче младият Тут се отказал от старото си име и се е превърнал във фигурата, която е известна на историците днес с това, че е следвала култа към Амон, царя на боговете.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Михайлова
Яна Михайлова Отговорен редактор
Новините днес