Каменна работилница на възраст около 5000 години е открита в Китай, съобщава Синхуа. Тя ще помогне на съвременните учени да разберат по-добре изкуството на изящната обработка на камъка, с което е била известна древната цивилизация Лианджу.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
По време на разкопки в град Ханджоу в източната част на страната археолозите са открили десетки хиляди отломки, оставени по време на обработката на камък. Тук са открити и руините на каменообработваща фабрика със сложна организация.
Откриха подови мозайки с раннохристиянски мотиви в римския град Марцианопол в България
„Обектът се намира близо до планините и каменарите са имали пряк достъп за получаване на суровини. Тези занаятчии са се придържали към високи стандарти, както се вижда от археологическите находки, показващи много добре изработени полуобработени предмети“, казва Ли Вей, младши изследовател в Департамента по културно наследство и музеология към университета Фудан в Китай.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
На друг участък от разкопките са открити повече от 200 обекта, включително ями за пепел, гробници и каменни огради. Открити са и около 37 предмета, предимно каменни изделия от цивилизацията Лианджу. Артефактите показват различни етапи от производството на изделия, включително суровини и инструменти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Тези находки са важни за учените, тъй като им помагат да разберат методите за обработка на камъни, към които са прибягвали майсторите на Лианджу.
Културата Лианджу възниква в Източен Китай, в делтата на река Яндзъ, преди около 5300 години и е известна със своите изделия от скъпоценни и декоративни камъни. Този народ построил и изключителен град. Неговите руини демонстрират множество признаци на социални, културни и технологични постижения от последните етапи на каменната ера. Сложното хидротехническо инженерство позволило на представителите на културата Лианджу да построят канали, язовири и водохранилища, а градът се нарича „неолитната Венеция на Изтока“.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Но преди около 4300 години цивилизацията Лианджу изчезнала загадъчно и древният град бил изоставен. Дълго време причините за гибелта на цивилизацията оставали неизвестни. Според една от версиите причината е катастрофално наводнение, тъй като върху оцелелите руини е открит тънък слой глина. Проучване от 2021 г. показа, че смъртта на града вероятно е свързана с изменението на климата: обилните мусонни дъждове доведоха до толкова силни наводнения в Яндзъ и нейните разклонения, че дори сложни язовири и канали не можаха да ги спасят от бедствието.
Светилище на Асклепий, споменато от Павзаний, е открито в древногръцкия Епидавър
Изследване от 2021 г. показва, че гибелта на града вероятно е свързана с изменение на климата: обилните мусонни дъждове довели до толкова силно пълноводие в Яндзъ и нейните ръкави, че дори сложните язовири и канали не са могли да ги спасят от катастрофата.
На заглавната снимка: детайл от древна резба върху нефрит на културата Лианджу.