Операции, при които е необходима упойка, могат да увредят мозъка в продължение на до 11 дни, твърди ново проучване.
Учените са изследвали недостига на кислород като резултат от общата упойка в експеримент, който включвал тестове на катерачи на Еверест.
Данните показали, че когнитивните способности на респондентите отслабнали за дълъг период от време. Според експертите това може да обясни факта, че на толкова много хора им е трудно да се върнат на работа след операция.
Страничен ефект от анестезията е хипоксичното увреждане на мозъка, което се причинява от недостиг на кислород по време на операция.
Симптомите, засягащи 1 на всеки 5 души, включват хрипове, високо кръвно налягане и объркване.
Учените открили, че мозъчното увреждане продължавало по-дълго от предполаганото - в продължение на няколко дни.
Екипът изпълзвал алпинисти, за да тества ефекта на липсата на кислород, тъй като било неетично да лишават умишлено хора от кислород по време на операция.
Учените отчели чувствителен спад на мозъчната активност на участниците в експеримента по пътя им на връщане от Еверест. Алпинистите се провалили на почти 20% от тестовете, които направили преди да изкачат върха, пише Телеграф. Тестовете били невропсихологически - за памет, реч и внимание.
Ефектът от лишаването от кислород на мозъка бил валиден дори 11 дни след експеримента. Съавторът на проучването проф. Стантън Нюман смята, че подобно нещо се случва и при анестезия при операция.
"Знаем, че определени хора, които се връщат на работа след операция, имат когнитивни проблеми, но не беше ясно какво ги причинява. Забелязахме, че това се случва, дори след като на хората е даден кислород и кислородните им нива са се върнали в нормалните си стойности", заявява той.
Пълната упойка при операция може да увреди мозъка
28 март 2017, 15:54 часа • 45410 прочитания
Десислава Любомирова
Отговорен редактор