Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Омикрон може би ще е по-лек за преболедуване

16 декември 2021, 13:49 часа • 4792 прочитания

Омикрон е 70 пъти по-заразен от варианта Делта и оригиналния ухански вариант, но от друга страна се размножава над 10 пъти по-зле в белите дробове. Положението по отношение на Омикрон и белите дробове може да подсказва по-леко прекарване на този вариант на коронавируса. Това сочат данни и заключение на ново проучване на Училището по обществено здраве в Хонконг, което е звено на Медицинския факултет на Университета в Хонконг. Проучването подлежи на независима оценка т.е. още не е потвърдено.

Още: STAR Channel те кани да се отпуснеш със завладяващи премиери и любими сериали (ВИДЕА)

Още: Рекордни количества "еректилен мед" конфискува Франция. Какво е "еректилен мед"?

Важно е да бъде отбелязано, че сериозността на вирусно заболяване при хората не се определя само от възможностите на вируса да се размножава, но и от имунния отговор на всеки организъм, който е строго индивидуален. Именно имунният отговор може да доведе до т.нар. цитокинова буря т.е. по същество прекалено силна имунна реакция, която поставя организма в положение на дисбаланс”, се казва в заключенията от изследването.

Има и изрично предупреждение – макар даден вирус да е по-малко патогенен, ако е по-заразен, както е с Омикрон, то в крайна сметка може да доведе до повече смърт като абсолютно число починали хора. Затова и общата заплаха от Омикрон най-вероятно ще е много значима, посочват авторите на изследването.

Освен това, авторите на друго изследване (и то е чернова, която чака независима научна оценка) - от Университета "Рътгърс" в Ню Джърси, са правили компютърни модели, за да разберат по-добре поведението на Омикрон. Според моделите, вариантът успява да се "откъсне" от някои от видовете антитела, но други действат ефективно срещу него. Затова и по-високите титри на антитела, които се придобиват с бустерна доза ваксина, всъщност помагат - защото само с броя си се борят по-успешно срещу Омикрон.

Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Проф. Аргирова за Омикрон: Вирусът е под страхотна преса, чрез мутациите се опитва да оцелее

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес