Около една трета от излекуваните от COVID-19 остават с твърде малко антитела срещу вируса, което ги прави уязвими за повторна зараза и способни да разпространят болестта отново, сочат данните на китайско изследване.
Още: Трансплантирали са свински бъбрек на жена в САЩ
Още: В недрата на Земята има огромни запаси водород – само 2% са достатъчни за стотици години
От него става ясно, че младите хора във възрастовата група 15-39 години са с най-ниски нива на антитела. В сравнение с тях тройно по-високо ниво на антитела има в кръвта на хора от възрастовата група 60-85 години. Това показват последни проучвания на учени от университета Фу-тан в Шанхай, Китай, ръководени от проф. Хуанг Джингхе, цитирани от чешкия сайт lidovky.cz. Данните са първоначални и все още не са проверени, подчертават от "24 часа".
Проучването работи със 175 възстановени от COVID-19 пациенти. Сред тях у 10 не са открити антитела на по-късна дата, а при други 42-ма нивата на антитела в кръвта са били толкова ниски, че лекарите са били скептични дали тези стойности биха им осигурили додсатъчна защита при нова атака на вируса.
С 1000 бързи теста сканират Банско за COVID-19
Още: Сребърен амулет може да пренапише историята на християнството в ранната Римска империя
Още: Проучване: Необвързаните жени са по-щастливи от необвързаните мъже
Тогава работи ли при коронавируса принципът на колективния имунитет? Според изследователите, може и да не работи: "Нашите открития са клинични наблюдения от фронтовата линия. Данни от други части на света също ще са необходими, за да се направят заключения", подчертава Джингхе.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Първи по рода си фрагмент от викингски меч e открит в Нидерландия
Още: Забравените гиганти: Имало ли е наистина исполини в древни времена?
В Китай има данни за хора, които след лечение от коронавирус, са се заразили повторно. Остава неясно дали възстановяването им е било пълно или са изчезнали само симптомите, а вирусите са останали в кръвта.
Все още не е възможно да се каже със сигурност какъв дял антитела е нисък и какъв - достатъчен за изградане на имунитет срещу COVID-19.
Все по-сигурно обаче изглежда това, че в световен мащаб са открити едва между 6% и 15% от реалния брой на заразените с новия коронавирус. Предполага се, че още в края на март десетки милиони хора по света вече са били заразени.
Още: Смъртта не е краят: Математически модел предполага, че клетките могат да бъдат съживени
Още: Варварите в римската епоха влизали в битка в наркотичен транс
Проучване на университета в Гьотинген, Германия, публикувано в авторитетното сп. "Лансет" твърди, че официалните данни за хората с COVID-19 може да се окажат крайно занижени.
Според данните, в САЩтрябва да има повече от 10 млн. души с диагноза коронавирус, в Испания - над 5 млн., в Италия - около 3 млн., а в Англия - 2 млн. души.
За сметките си изследователите използвали нивото на смъртност от COVID-19 и средното време от заразяването до леталния изход, пише Нюз.ру.
САЩ продължават с негативните рекорди на тема "коронавирус"
Междувременно според от Института по здраве, метрики и оценка на Сиатълския университет предупреждават, че това е “първата вълна” на пандемията. Според прогнозите им общият пик на смъртността в Европа ще настъпи през третата седмица на април. Според математически модел на университета в Европаще умрат 151 680 души до лятото.