Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предците ни са имали опашки. А ние защо не?

03 ноември 2021, 08:50 часа • 15764 прочитания

Преди милиони години нашите предци са имали опашки. Тогава защо ние нямаме?

Краткият отговор, разбира се, е, че сме загубили способността и нуждата да отглеждаме опашки благодарение на еволюцията. По-дългото и по-точно обяснение е това, върху което учените работят, и сега може би най-накрая имаме отговор: генетична мутация, пише Popular Mechanics.

В ново проучване изследователи от Ню Йорк са стигнали до извода, че мутацията се дължи на добавянето на кратък сегмент от ДНК - известен като Alu-елемент - което е причина хората и маймуните да нямат опашки, но маймуните имат. Всъщност въпросът защо хората нямат опашки измъчва Бо Ся, студент по биология на стволовите клетки в Нюйоркския университет „Гросман“, още от дете, казва той пред New York Times.

В опит да намери някои отговори Ся изучава развитието на ембрионите с особен фокус върху това кои гени са активирани и кои са изключени в различни точки по време на растежа в утробата. Той също така анализира развитието на опашката при други животни и сравнява ДНК на безопашати маймуни с маймуни с опашки.

Неизвестен човешки прародител е открит в Южна Африка

По-рано учените са открили над 30 гена, отговорни за развитието на опашката при различни животни - включително котки Манкс, които нямат опашка поради генетична мутация. Според Ся теоретизира същото се е случило и с нашите предци и в крайна сметка - с нас.

След като сравнява маймуните и маймуните, Ся направи вълнуващо откритие: мутация в гена TBXT е очевидна при хората, но не се наблюдава при маймуни. За да тестват теорията, че този ген е генетичният механизъм, отговорен за загубата на опашка при хората, Ся и неговият екип модифицирали генетично ембриони на мишки, за да видят какво ще се случи.

Те открили, че добавянето на гена TBXT е довело до това, че някои мишки нямали опашки, докато други са развили къси, тънки опашки.

Това накарало Ся и колегите му да предположат, че преди 20 милиона години случайна генна мутация в маймуна е довела дотам тя да развие или къса опашка, или изобщо да няма опашка. След това тази маймуна е предала мутацията на своето потомство и тя е продължила бързо да си проправя път, докато достигне до нас.

Неандерталците ли са нашите предци?

Все пак остава въпросът защо загубата на опашка е била от полза за нашите предци. Дали им е пречела повече, отколкото да помага? Едно от обясненията е повишен риск от развитие на дефекти на невралната тръба, които биха могли да повлияят неблагоприятно на мозъка и гръбначния стълб. Те все още са проблем по време на бременност, поради което Центърът за контрол и превенция на заболяванията препоръчва на жените в репродуктивна възраст да приемат фолиева киселина – в необходимата дозировка тя е способна да предотврати тяхното развитие.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес