Дали да се доверим на друг човек, или не? Ние вземаме подобни решения въз основа на първото впечатление за външността и чертите на лицето, смятат психолози. Както се казва, „по дрехите посрещат“. Учени от Фрайбургския университет (Германия) и Базелския университет (Швейцария) са проверили дали има разлика в начина, по който жените и мъжете решават да се доверят на непознати, съдейки само по тяхната привлекателност. Резултатите от изследването са публикувани в изданието Nature.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Доверието към околните е предпоставка за начало на всякакви отношения, включително романтични. Освен очевидната полза за личния живот, този вид взаимоотношения е свързан с рискове и зависимости, тъй като партньорът може да не оправдае нашите очаквания.
За да сведем вероятността от разбито сърце до минимум, следва да правим по-качествени изводи за това, колко надежден е другият човек. Способността да се получава информация по лицето е изключително важна, а двете характеристики, които влияят критично на решението дали да се доверим на представител на другия пол, са привлекателност и подозрителен вид.
„Теорията на избора“ гласи, че мъжете ги влече към привлекателни жени, тъй като тази черта сигнализира за младост и висока репродуктивност, докато жените отделят повече внимание на характеристики, говорещи за способността на партньора да предоставя ресурси за бъдещото потомство. Но досега не е ясно разпространяват ли се чаровете на привлекателността върху сферата на доверието в контекста на потенциален брачен съюз. Авторите на новото изследване са се опитали да запълнят тази празнина.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
В изследването взели участие 47 хетеросексуални самотни мъже и 46 жени, като представителките на така наречения нежен пол били тествани по време на лутеалната фаза. При нея протича активно изработване на хормони – естроген и прогестерон, – подготвящи организма за бременност. Участничките, които вземали орални контрацептиви, били изключени от извадката. Доброволците разглеждали различни снимки на лица на хора от противоположния пол – привлекателни и непривлекателни, заплашителни и безобидни. Участниците били приканени да решат, могат ли да поверят пари на тези хора, отчитайки рисковете повече никога да не видят своите средства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Както станало ясно, всички участници проявявали повече доверие към привлекателни и безобидни на пръв поглед хора. Но в сравнение с мъжете, жените разчитали на привлекателни и подозрителни значително по-рядко, отколкото мъжете се доверявали на подозрителни, но съблазнителни жени.
„Това говори, че много привлекателното лице на жената може да компенсира нейния заплашителен вид – във всеки случай, в очите на мъжете. Жените, от друга страна, с по-малка вероятност ще бъдат заслепени от привлекателността на мъжете. Тези различия може да са еволюционни, тъй като женските влагат повече време и ресурси по време на бременността и кърменето и следователно подхождат по-внимателно към избора на партньор. (…) Макар точността на изводите въз основа на чертите на лицето да е нееднозначна и хората безспорно да прецизират своите оценки за надеждността на другия човек въз основа на други сигнали и в процеса на взаимодействие, нашите резултати показват, че за жените е изгодно да поставят заплахата над привлекателността при вземането на решение да се доверят или не“, заключават психолозите.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?