Американски и германски учени създадоха каталог на протеините в човешкия организъм, съобщи ДПА. Учени от университета "Джонс Хопкинс" в Балтимор и Техническия университет в Мюнхен извършили отделни изследвания и картографирали над 90 на сто от кодиращите протеини гени в човешкия организъм. Според авторите на двете изследвания това е паметно събитие в медицината.
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
Учени от университета "Джонс Хопкинс" идентифицирали 17 300 гена, кодиращи протеини, а колегите им от Мюнхен - 18 000. Става въпрос за съответно 84 на сто и 92 на сто от протеините в
човешкия организъм.
Преди бяха идентифицирани едва около половината от протеините у човека.
В рамките на изследванията са идентифицирани протеинови маркери, които могат да предскажат резистентността или чувствителността на даден индивид към лекарства. Това означава, че лекари ще могат да приложат направена по поръчка терапия на болести, включително на рак.
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
"Отваряме широко вратата за персонализирано лечение на пациенти - заяви ръководителят на германския екип Бернхард Кюстер. - Опознавайки протеиновия профил на тумора, ще можем да разработим лекарства, които са ориентирани по-добре към мишената си."
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи
Резултатите от двете изследвания са публикувани в сп.
"Нейчър".