Открит е изгубеният град Апанкалекан в Мексико

06 август 2023, 07:50 часа • 15702 | прочитания

Археолози от Националния институт по антропология и история (INAH) на Мексико откриха следи от древно селище, което обхваща площ от 29 хектара, по време на проучвания в региона Коста Гранде на място, известно като Ел Серито. Учените смятат, че откритието вероятно е градът Апанкалекан, чието име се споменава многократно в предиспанските кодекси.

Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага

Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи

Както става ясно от съобщение на INAH, град Апанкалекан не се споменава в писмени хроники, създадени след пристигането на испанците. Считан е за изгубен от векове. Археолозите открили руините с помощта на местни жители, които им казали координатите на хълмове, където стоят древни камъни. Учените организирали експедиция и в резултат при достигането на мястото археолозите документирали 26 могили, които крият останките от древния град.

Тайните на Мачу Пикчу: Древна ДНК разкрива кой точно е живял в резиденцията на владетелите на инките

Открити са олтари и дълги платформи, вероятно церемониални, които са в добро състояние. Разкопани са цели жилищни райони и са открити традиционни игрища за топка, които са били широко разпространени сред народите на Мезоамерика. Височината на най-голямата от могилите е 25 метра, основата ѝ е 73,5 на 60 метра. Сгради с правилна квадратна форма граничат с нея.

Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)

Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя

Също така археолозите са открили продълговати структури с изкуствен произход. Има предположение, че са служили за съхранение на вода и са били свързани със система от водохранилища. Сяамият град се намира само на 850 метра от източния бряг на река Текпан и на един километър от лагуната Тетитлан. Що се отнася до артефактите, открит е голям брой керамика от предиспанския период. Нейният анализ показал, че мястото е било обитавано за първи път през класическия период, т.е. от около 200 до 650 г. сл.Хр.

Учените са направили и аерозаснемане, с чиято помощ след това е създадена карта на древния град. Тези данни показват, че главният олтар с две оцелели стели близнаци се намира на върха на хълма Серо дел Моно, в непосредствена близост до най-голямата открита могила.

Лодка за оня свят: В подводна пещера сред кости е открито кану на маите

Град Апанкалекан се споменава само в предиспанските кодекси на маите. Местоположението му досега е било неизвестно, въпреки че имало теория, че след пристигането на испанците той просто е бил преименуван. Но новите находки позволили да се картографира неизвестното досега селище и да се сравнят характеристиките му с описания върху глифове и таблички с кодекси. В резултат на това учените стигнали до извода, че най-вероятно са успели да намерят изгубения град Апанкалекан.

Още: Отриха голяма гробница в Египет, датираща отпреди 3600 години

Още: Документ на ЦРУ твърди, че Ковчегът на завета е намерен

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес