Новият коронавирус SARS-CoV-2 изглежда намира и друг път, по който да ни зарази. Досега се смяташе, че той влиза в клетките ни през т.нар. рецептор ACE2. Той е част от ренин-ангиотензин системата на организма ни.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Какво представлява ренин-ангиотензин системата? Това е хормонална система в човешкото тяло, която регулира кръвното налягане и електроцитния баланс в организма ни. Нейните два основни стълба са хормоните ангиотензин I (ACE) и ангиотензин II (ACE2). Първият де факто е родителят на втория (ангиотензин I се получава чрез действието на ензима ренин, от протеин (алфа-глобулин, α-глобулин), секретиран от черния дроб в кръвния поток. Когато кръвта преминава през белите дробове, друг ензим - ангиотензин-преработващ (конвертиращ) ензим, ACE, разделя ангиотензин I като образува ангиотензин II), но вторият е хормонът, който стимулира производството на други важни хормони – например алдостерон, който усилва усвояването на натрий и отделянето на калций, за да има организмът ни по-добро усвояване на вода. Балансът на ангиотензин I и ангиотензин II осигурява правилното функциониране на ренин-ангиотензин системата.
Според информация в германския медицински бюлетин Deutsches Ärzteblatt, има и друг начин коронавирусът SARS-CoV-2 да влезе в организма ни. Проучванията на два екипа от учени сочат, че той може да се прикрепи и към рецептора Neuropilin-1. Публикации как става това вече има в списание Science - ТУК и ТУК!
Neuropilin-1 може да бъде намерен в много човешки тъкани от тялото, включително дихателната система, кръвоносните съдове и невроните. Откритието е важно, защото това може да обясни защо вирусът успява да се разпространи толкова много в организма и да засегне не един орган - за разлика от него, SARS-CoV-1, който причинява Тежък респираторен синдром и се появи в началото на века, поразява само белия дроб.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Особено голяма концентрация на Neuropilin-1 има в обонятелния епител на носа. Именно инфектирането на тези клетки от вируса може да обясни честите смущения в обонянието сред COVID-пациентите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
В едно от изследванията, при шестима починали заради COVID-19, е било доказано наличието на вирус в аксоните на нервните обонятелни клетки. Това насочва за възможна инфекция на мозъка, защото съществува директна невронна връзка между мозъка и обонятелния епител (ВИЖ СНИМКАТА). В допълнителни експерименти при мишки, учените успяват да докажат, че Neuropilin-1 може да осъществи транспорта на малки, с големината на вирус, частици, от носната лигавица до централната нервна система (мозъка).
Чрез използването на моноклонални антитела или антагонисти на Neuropilin-1 рецептора, учените, направили откритието, успяват да попречат на навлизането на вируса в клетката, което може да се използва като средство за лечение, чиято сигурност и ефективност трябва първо да се потвърди в клинични проучвания.