Учени откриха в кримската пещера Таврида 20 вида древни бозайници и шест вида птици, заяви изследовател в Зоологическия музей на името на „М. И. Глопенко“ от Кримския федерален университет Дмитрий Старцев“, цитиран от РИА Новости.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Според неговите сведения учените работят върху материали, добити в първите месеци след откриването на пещерата миналата година. Систематично разкопки все още не са извършвани поради изграждането на федерална магистрала в тази област.
"Сред откритията е гигантски щраус, камила - един и половина пъти по-висока от съвременните, като и елсмотерий - огромен носорог с висок рог на челото. Този носорог е почти с размер на слон. Достига 2,5 метра височина, дълъг е 5 метра и тежи 4 до 5 тона, ”заяви пред журналисти Старцев.
По неговите думи в пещерата живеели хищници от различни видове, като гигантска хиена, саблезъби котки, вълци, лисици и мечки. Там по различно време, а може би и успоредно, е имало бърлога на различни хищници.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Натрупването на останки свидетелства за тяхната дейност. Повечето от костите са нагризани, надраскани, няма цели скелети, всички са хранителни отпадъци“, казва Старцев.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Учените предполагат, че възрастта на останките е около 1,5-2 милиона години.
"Най-древните открития на пещерната фауна, които досега са били забелязани на територията на Руската федерация, не са по-стари от 600 000 години, а тук имаме около три пъти по-голяма възраст. Пещерата е формирана преди 5-7 милиона години", казва ученият.
Карстова кухина - пещера с дължина повече от километър е открита в Белогорския район на Крим близо до село Зуя по време на строителството на Тавридската магистрала. Спелеолозите открили в пещерата останките от древни хищници и други животни.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
В пещерата бяха организирани сложни експедиции, в които участваха специалисти от различни области - спелеолози, палеонтолози, археолози, палеоботаници и специалисти по радиоизотопно датиране.