Учените създадоха нова форма на популярен инсектицид за борба с маларийните комари - делтаметрин. Благодарение на това той започна да действа върху насекомите около 12 пъти по-силно. Статия, описваща работата, е публикувана в научното списание Proceedings of the National Academy of Sciences.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
„Делтаметринът беше един от основните инструменти за борба с маларията. През последните години обаче ефективността му беше поставена под въпрос, тъй като насекомите привикваха към него. Ползата е, че скоро той ще бъде основата за борба с маларията и други болести, пренасяни от комари“, каза един от разработчиците Майкъл Уорд, професор в Нюйоркския университет.
Човечеството започва широката употреба на химически инсектициди преди почти век. След първите успехи, ефективността на тези продукти, включително ДДТ и хлорофосфорните пестициди, започна рязко да намалява, тъй като оцелелите вредители започнаха бързо да се адаптират към тях.
Преди около две десетилетия властите на африканските държави започнаха широко да използват мрежи за легло за борба с маларийни комари (Anopheles gambiae). Тези мерки, както и при другите инсектициди, бързо загубиха своята ефективност и в момента маларията се разпространява по-бързо в целия континент, предава агенция Фокус.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
През последните години биолозите откриха няколко нови защитни системи в тялото на комарите, които блокират действието на делтаметрин и други вещества от броя на пиретроидите - невротоксични отрови, които се прилагат върху нощните мрежи. Всички опити за неутрализиране на работата им не дадоха резултат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Уорд и колегите му намериха начин да „удължат живота“ на делтаметрина. Те проучиха как се образуват кристали от това вещество по време на изсушаването му и по време на производството на покривни мрежи. За целта учените изсушиха разтвор на това вещество и го изпариха, а след това анализираха как се образуват кристали, когато парата се охлажда.
Оказа се, че в резултат на това как това вещество се нагрява до 110 ° C и след това изпарената му форма се охлажда, се образуват кристали на делтаметрин от нов тип. Учените са тествали как тази нова форма на веществото влияе на комарите.
Експерименти върху два вида от тези насекоми, Anopheles quadrimaculatus и Aedes aegypti, показват, че той е около 12 пъти по-ефективен от съществуващите аналози, използвани при производството на мрежи. Освен това учените установиха, че тези кристали остават стабилни и не губят своята ефективност в продължение на три месеца след производството им.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Изчисленията показват, че преминаването към тази форма на пиретроиди може да намали цената на мрежите за малария и да увеличи тяхната ефективност, дори в онези части на Африка, където комарите вече са достатъчно свикнали с делтаметрина. Такива съображения, както се надяват Уорд и колегите му, ще им помогнат бързо да открият мястото си в индустрията и медицината.