Никой няма да ви слага брашно от червеи в хляба, защото подобно брашно е доста скъпо по-скъпо от пшеницата. Това написаха от от организацията "Наука и критично мислене" по повод постоянните питания на хората в тяхната страница: "защо гадния ЕС разрешава да се продават насекоми?"
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
От "Наука и критично мислене" си обясняват постоянното задаване на тези въпроси с "пропуските в образователната система и хората, които явно не познават историята на Съюза и не знаят какво е свободен пазар."
"Но ЕС не би трябвало да забранява каквото и да е. Знаете ли кой е фундамвнтът на на Съюза? Свободното движение на хора и блага, свободната търговия. Именно заради тази свобода той се основава. Като един истински либертарианец вярвам в свободата на пазара и че всеки би трябвало да може да продава всякакви стоки. Ако пазарът, ако хората търсят насекоми, пазарът ще им предложи. Ако хората не търсят, няма. Те ще изчезнат. Аз лично няма да купувам подобни продукти. Няма да ги ям", пишат още от страницата.
ОЩЕ: Не е вярно, че "хората вече ще ядат насекоми, без да го знаят": Factcheck
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Според регламент за изпълнение 2023/58 ЕС разрешава на една единствена компания (Ynsect NL B.V) да продава продукти от ларви на малък мрачник. Именно това всъщност забавя това разрешение, бюрокрацията на ЕС дава още 5 години продукти БЕЗ насекоми, тъй като белгийската компания подава заявление за продажба на инсектни продукти на 7 януари 2018 година, но получава разрешение 5 години по-късно на 6 януари 2023 година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
За този период Европейската комисия е накарала компанията да проведе изключително тежки и скъпи изследвания (характерни за фармацевтичен продукт) - определяне на 90 дневна токсичност, усвояемост на протеина, стабилност, анализ за алергичност и други. Всички данни показват, че този продукт е безопасен за хората.
Европейският съюз е направил нужното, забавил е продажбата на подобен продукт с 5 години, но ЕС не може да загърби фундамента си на свободно движение и търговия.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
С какъв аргумент да не разреши на компанията да продава продукта си, ако е безопасен? Аргументът "гнусен е" не е релевантен, пишат още те.