Ново изследване, в което учени лекували червеи с различни препарати, разкрива необичайните свойства на съществуващите съединения, които влияят на процеса на стареене.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Учените са установили, че антибиотиците, насочени към митохондриите, могат потенциално да увеличат продължителността на живота. Изследването, проведено от учени от университета в Солфорд и публикувано в сп. Aging, имало за цел да разбере ролята на митохондриите в процеса на стареене на примера на моделен организъм Caenorhabditis elegans (C. Elegans), пише Medical News.
Изследователският екип третирал червеите с различни митохондриални инхибитори, включително доксициклин и азитромицин, и наблюдавал значително увеличение на средната продължителност на техния живот.
ОЩЕ: Да обърнеш болестта. Какво се случи с нулевия пациент с ваксина срещу старост?
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
Митохондриалните инхибитори са клас съединения, които пречат на нормалното функциониране на митохондриите – органелите, произвеждащи енергия вътре в клетките. Тези инхибитори могат да се насочат към различни компоненти на митохондриалния механизъм, като веригата за пренос на електрони или митохондриалните рибозоми.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Като нарушават производството на митохондриална енергия, тези инхибитори могат да повлияят на клетъчния метаболизъм и енергийния баланс. Те се използват в различни изследвания за изучаване на митохондриалната функция и имат потенциални терапевтични приложения за лечение на заболявания, свързани с митохондриална дисфункция.
Освен това последните изследвания показват тяхната перспективност в изучаването на стареенето, където могат да повлияят на продължителността на живота и процесите на стареене чрез модулиране на митохондриалната активност.
Тези препарати също подобряват скоростта на фарингеалната помпа на червеите, намаляват натрупването на маркера за стареене липофусцин и намаляват енергийния разход, измерен чрез нивата на аденозинтрифосфат (АТФ). Обработката с витамин С, явяващ се прооксидант, не увеличавала продължителността на живота им, а напротив, повишавала нивата на АТФ в C. elegans.
Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
ОЩЕ: С колко години удължават живота 8 здравословни навика?
Даденото изследване позволява да се предположи, че въздействието на митохондриите със специфични антибиотици може да бъде обещаващ подход за забавяне на стареенето и удължаване на живота на някои организми, казват учените.
Важно! Тази статия се основава на най-новите научни и медицински изследвания и има само информационна цел. Тя НЕ СЪДЪРЖА медицински съвети. За поставяне на диагноза и назначение на лечение задължително се обърнете към лекар.