Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Научно обяснение: Не е нужно ковид ваксините да се тестват дали спират предаването на вируса от човек на човек преди да бъдат разрешени за употреба

20 октомври 2022, 12:53 часа • 2983 прочитания

Ковид ваксината на Pfizer не е тествана за това дали предотвратява предаването от човек на човек на вируса SARS-CoV-2, който причинява болестта COVID-19, преди да ѝ бъде дадено одобрение за спешна употреба. Това заключение излезе след отговорите от изслушване в специалната комисия по въпросите за Ковид-19 в Европейския парламент (ЕП).

Значи ли това, че ваксината не работи? Внушението на горното съждение е точно това. Но експертно обяснение дава друг отговор – не само, че работи, ами и нито един производител на ковид ваксина не е тествал своя продукт за това дали предотвратява предаването на вируса от човек на човек.

Защо няма такива тестове? Защото всъщност не е нужно, когато целта е да направиш колкото се може по-бързо важен медицински продукт. А какво е нужно, обяснява в пространно видео специализираният YouTube канал MedCram, чийто създател е пулмологът д-р Роджър Сийхулт, асоцииран професор в Калифорнийския университет и Училище по медицина "Ривърсайд".

Във видеото е нагледно показан прост пример с диаграма какво е първото и най-важно условие за спешно одобрение на ковид ваксините. То е много просто – дали намаляват или дори изцяло елиминират риска от това да се заразиш и разболееш. Това е отправната точка за успех – защото ако правят това, ваксините правят и редица други неща - намаляват риска да прекараш толкова тежко болестта, че да трябва да влизаш в болница, да се наложи да влезеш в интензивно отделение или дори да умреш, понеже всичко това са последствия от това, че първо си се заразил и разболял.

Колкото до предаването на вируса от човек на човек – именно това, че рискът да се заразиш и разболееш намалява, ако си ваксиниран, ограничава и предаването на вируса от човек на човек. Ваксината не спира напълно предаването на вируса, както и не спира напълно и във всеки случай това да се заразиш и разболееш, но увеличава шансовете това да не се случи, а дори да се случи, увеличава шансовете да преболедуваш по-леко и да си заразен за другите за по кратко време. Във видеото има примери с редица проучвания, доказващи това, които не са финансирани от производители на ваксини. Факт е, че тези данни обаче излизат след като ваксините вече се прилагат масово, с разрешение за спешна употреба.

ОЩЕ: Данните за ваксините срещу коронавирус от Израел - грешна математика води до фалшиви новини

С еволюцията на коронавируса и многото нови варианти, които се появяват, е кристално ясно, че вирусът се развива така, че да може да избягва все по-успешно вече създадена имунна защита – от ваксиниране или предишно преболедуване. Затова и се работи за актуализиране на самата ваксина – вече има специални варианти на продукта, обхващащи и генетични линии на Омикрон.

Пълна защита срещу Ковид-19 засега няма – но има определена защита. Оттук-нататък в по-голямата част от света все още е въпрос на личен избор дали ще се ваксинираш срещу Ковид-19, а много от рестриктивните мерки заради болестта не се налагат, тъй като поне засега тя вече не удря толкова жестоко по човешкото общество, колкото през 2020 – 2021 година.

Какво ще стане занапред – бъдещето ще покаже и дано то е добро за хората.

Български биолог: Коронавирусът се променя със зашеметяваща скорост

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес