Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-голямото вулканично изригване на XXI век

23 април 2022, 09:55 часа • 8836 прочитания

Изригването на вулкана Тонга през януари 2022 г. е признато за най-голямото взривно изригване на XXI век от френски вулканолози от Университета Гренобъл-Алпи. Учените го поставят наравно с най-мощните изригвания, записани някога в историята на Земята. Статия за това е публикувана в списание Geophysical Research Letters.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Това изригване е изхвърлило материали с обем от около 10 куб. км, което е генерирало наред с другите неща и атмосферна ударна вълна, обиколила няколко пъти планетата, образувайки пепелен шлейф с площ половин Франция.

Това изригване е еквивалентно по сила на катастрофалното изригване на вулкана Пинатубо във Филипините през юни 1991 г., при което са загинали най-малко 875 души.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

За да определят мащаба на изригването, Пиеро Поли и Николай Шапиро са използвали специално разработен алгоритъм, който значително намалява обема на полевата работа и директните измервания. По такъв начин оценката по скалата на вулканичната активност VEI - Volcanic Explosivity Index – на вулканичното изригване била определена на ниво 6, като едно такова изригване се очаква не повече от веднъж на всеки 50-100 години. Най-големите известни изригвания по скалата на VEI са определени на осмо ниво - такива катастрофи се случват около веднъж на всеки 50 хиляди години, те могат да произведат до 1000 куб. км емисии. Нито едно подобно изригване не е регистрирано през последните десетки хиляди години.

Януарското изригване от 2022 година на вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай – това е пълното му име – унищожава 90% от необитаемия остров Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай в архипелага Тонга, възникнал едва през 2015 г. след друго, по-слабо изригване, когато разстоянието между островите Хунга-Тонга и Хунга-Хаапай се запълва с голяма вулканична калдера, издигнала се от морското дъно.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Наличието на нов алгоритъм за изчисляване на мощността на изригванията може да бъде особено полезно, когато изригвания се случват на отдалечени от цивилизацията места, където няма необходимо оборудване за непосредствени измервания. Обширната мрежа от стотици сеизмични мониторингови станции по целия свят е в състояние незабавно да улови ехото от започналото изригване дори на големи разстояния. След това тези записи на сеизмични вълни се използват за изчисляване на мащаба на изригването. Освен това само за час, при наличието на достатъчно данни, алгоритъмът може да оцени размера на образувалия се облак пепел, като същевременно оценява как този облак може да повлияе на околната среда.

Загадъчни вълни обгърнали Земята след изригването на вулкана Тонга

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес