В Китай откриха най-големия пернат динозавър от известните на науката. Фосилите са се съхранили толкова добре, че палеонтолозите успели напълно да пресъздадат неговия облик и оперение – от най-малките перца на главата и шията до пищната опашка и мощните крила. За находката се съобщава в сп. Scientific Reports, пише Lenta.ru.
Zhenyuanlong suni, дромеозавър и близък родственик на велоцираптора, е достигал дължина два метра и е живял преди 125 млн. години на територии, покрити с гъсти гори. Пернатите динозаври делили територия с други свои събратя, както и със саламандри, амфибии и многобройни бозайници.
Отлично съхраненият скелет на Zhenyuanlong suni е открит в известния със своите вкаменелости Исян (провинция Ляонин, Китай). Най-големият пернат динозавър поставил немалко неизвестни пред палеонтолозите. Независимо от големите си крила предните му крайници са били прекалено малки и слаби, за да може да лети.
"Перата на Zhenyuanlong suni може да са възникнали, за да произвежда впечатление на самките и да плаши конкурентите. Вижте перата на пауните – те отдавна не са им необходими за полет", отбелязва съавторът на статията Стив Брюсат (Steve Brusatte) от Единбургския университет. Вероятно е също така, че с крилата си Zhenyuanlong suni е покривал и топлел своите яйца.
Авторите на изследването не изключват също, че предците на новия вид динозаври са можели да летят, а перата и крилата на Zhenyuanlong suni са се съхранили като рудимент. И накрая – възможно е крилата да са му помагали да тича по наклони и да задържа плячката.