Кучетата са възприемани като най-добрият приятел на човека. Те са лоялни другари и винаги успяват да запазят тайнството на разговора.
Но скорошно проучване показа, че кучетата мислят само за себе си, особено, когато са намесени играчки.
Учени от университета в Портсмут открили, че кучетата са по-заинтересовани от това да играят игри, отколкото да помагат на хората, пише Daily mail.
Изследването включва два различни експеримента с домашни кучета.
Ученият и ветеринар Патриция Пиоти, започва със записки в тефтерче, докато домашният й любимец я наблюдава.
В първия експеримент, тя излиза от стаята и кучето я наблюдава, докато тефтера е бил скрит в една от три непрозрачни кутии, докато дадена детска играчка е била скрита в друга.
В повечето случаи, когато кучетата са били помолени да идентифицират обекта, който е загубен, те успяват да разпознаят собствената си играчка.
Учените казват, че това е „най-вече личен интерес, който определя поведението на кучетата“. И добавят, че „кучетата са по-възприемчиви, когато обекта им е показан от стопанина.“
„Друга възможност е, че кучешкото поведение се дължи на егоцентричната мотивация да си взаимодействат с нови цели, с което да замаскират тенденцията за помощ.“
За да проверят тази теория, учените провеждат втория експеримент, където играчките са извадени от картинката.
Пиоти напуска стаята и кучето я наблюдава, докато тефтерчето е скрито в една от непрозрачните кутии, но този път без да има скрита играчка.
В този случай кучето помага на човека, тъй като многократно е носило изгубен обект, без да получава възнаграждение.
Тестваните 48 кучета са по-склонни да привлекат вниманието си от единствената кутия в която има предмет.
Пиоти казва: „Кучетата имат изключителни умения, когато става въпрос за общуване с хората. Една от теориите е, че те са се приспособили към начина на живот на хората. И изглежда има някои доказателства, че кучетата могат да бъдат в състояние да правят разлика между обекти въз основа на потребностите на човека.“