Геолози в Австралия предполагат, че през ноември 2022 г. през равнината Нуларбор е преминало силно торнадо и е направило дълъг около 10 километра белег върху пейзажа – без никой да забележи.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Когато торнадото преминава през населени места, присъствието му не остава незабелязано. Тези стихии са шумни, опасни и разрушителни, като оставят след себе си следа от отломки, която остава дълго след тях. Но какво да кажем, когато вършеят през безплодна земя?
Зрелищно: Торнадо отнесе за секунди склад в САЩ (ВИДЕО)
Дори когато няма никой наоколо, който да го види или чуе, торнадото все пак оставя своя отпечатък върху пейзажа, както наскоро демонстрираха изследователи в Австралия. Като изследвали мистериозен белег на земята, те установили, че мощно торнадо е преминало през пустинята преди две години, но е останало незабелязано досега.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Изводите на учените са публикувани в Journal of Southern Hemisphere Earth Systems Science.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
По-рано тази година мъж изучавал сателитни изображения на Google Earth в равнината Нуларбор. Разположена в южна Австралия, Нуларбор е равна, суха, безлесна област, която обхваща границата между Южна и Западна Австралия.
Мъжът търсел пещери, но вместо това забелязал мистериозна фигура на земята. Изглеждала като дълга, тънка линия, минаваща предимно от изток на запад. Белегът не бил идеално прав, а наклонен и извит и в един момент образувал дълбоко V. Изглеждал малко като детска рисунка на чайка, както пише Питър де Крюйф.
В крайна сметка новината за мистериозното откритие стигнала до изследователи от университета Къртин в Пърт. След като проучили исторически сателитни изображения и метеорологични данни за региона, те осъзнали, че необичайният белег на земята е визитна картичка на торнадо.
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
„Без силата на технологията този забележителен пример за свирепостта на природата щеше да остане незабелязан“, пише геологът от университета Къртин Матей Липар, единственият автор на изследването, в Conversation.
Липар и колегите му установили, че торнадото е преминало през района някъде между 16 ноември и 18 ноември 2022 г. През този период в региона се появила система с ниско налягане и студен фронт, което можело да доведе до тежки метеорологични условия.
Екипът също посетил равнината Нуларбор, за да види с очите си белега. Той все още бил там – и ясно видим 18 месеца след неговото шествие.
Въз основа на своите наблюдения изследователите изчисляват, че торнадото е било в категория F2 или F3 – оценявано като „значително“ или „тежко“, точно в средата на скалата на Фуджита за интензивност на торнадото – и вероятно е достигнало скорости от над 200 км в час. Учените смятат, че торнадото е продължило от 7 до 13 минути и се е въртяло по посока на часовниковата стрелка, докато е пътувало на изток през безплодния пейзаж.
Но не всеки е убеден, че белегът сам по себе си може да разкрие цялата тази информация. Тъй като торнадото не е нанесло щети на сгради и няма свидетели, е трудно да се оцени неговата интензивност.
„Торнадо F2 и F3 със сигурност се срещат в Австралия, но са сравнително редки и са свързани с по-силни, дълготрайни гръмотевични бури“, казва Джон Алън, метеоролог от Централния Мичигански университет, който не е участвал в изследването,. Но въз основа на наличието на циклоидни следи той е съгласен, че вероятно торнадо е преминало през района.
Най-малко 11 торнада вилняха в американски щат (ВИДЕО)
Изследването предполага, че сателитните изображения могат да бъдат полезен инструмент за метеоролозите, особено за тези, които изучават отдалечени, необитаеми места. Дори в такива райони изследователите искат да могат да предскажат и да се подготвят за тежко време.
Изводите са също ярко напомняне колко мощна и непредсказуема може да бъде природата, „понякога без да знаем“, казва Липар.
„Екстремното време може да удари навсякъде и по всяко време“, добавя той.