Ново изследване показва, че ползите за психичното здраве от пеенето, свиренето на инструмент или слушането на музика са приблизително същите като тези от физическите упражнения или загуба на тегло. Публикацията се основава на метаанализ, обхващащ 26 предишни проучвания с общо 779 участници.
Научната статия е публикувана в списанието AMA Network Open.
„Все повече данни потвърждават възможностите на музиката да допринесе за качеството на живот“, пишат изследователите.
Всички 26 проучвания, включени в метаанализа, използвали широко приетия и утвърден въпросник за физическо и психично здраве от 36 точки или по-кратка версия с 12 въпроса. След това резултатите от проучванията били сравнени с други, посветени на ползите от упражненията.
Музиката помага при тревожност
Според авторите на метаанализа подобрението на психичното здраве от слушането на музика е "в рамките на диапазона, макар и в долния край" на ефектите от упражненията.
„Музикалното въздействие е свързано с клинично значими изменения на ниво психика. Освен това добавянето на музика към конвенционалното лечение е свързано с клинично значими подобрения в здравето на пациентите“, се казва в статията.
В същото време изследователите отбелязват, че на различните хора влияе различна музика, степента на положителния ефект също не е еднаква.
Учените се надяват, че изследвания като това ще насърчат лекарите да предписват по-често някаква форма на музикална терапия, когато става въпрос за подпомагане на пациентите да се възстановят или да поддържат добро психично здраве.
„Необходими са допълнителни изследвания, за да се изяснят оптималните музикални намеси и дозировки за използване в специфични клинични случаи и програми за обществено здраве“, пишат учените.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Паяжината се превърна в музика. Чуйте какво се получи