Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Монах" от XVI век, погребан в двореца на Кортес в Мексико, се оказа жена

22 януари 2024, 07:50 часа • 3399 прочитания

Учените са изследвали отново останки, съхранявани половин век в двореца на Кортес – резиденцията на завоевателя на Централна Америка, превърнала се в музей. Изследователите неочаквано за всички изяснили, че те принадлежат на жена от племето тлауика, погребана преди основаването на двореца. За откритието съобщават от Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH).

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Символ на властта

Скелетът бил намерен на територията на резиденцията на Ернан Кортес – испански конкистадор, който завладява Мексико и унищожава държавата на ацтеките. След като отвоюва земите от индианците, Кортес установява своята резиденция в град Куернавака. Мястото за двореца не е избрано случайно: преди това тук е имало здание, където ацтеките са събирали данък от покорените – тоест то е символизирало тяхната власт.

ОЩЕ: Какво е погубило ацтеките?

Разкопките са извършени преди повече от 50 години, а през последния половин век скелетът е бил изложен в музей, устроен в двореца, като останките на Хуан Лейва, испански свещеник, служил при съпругата на Кортес, маркиза Хуана Рамиирес де Ореляно де Сунига.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Този извод бил направен, тъй като тялото било открито на верандата на „старата къща“, където според писмените доказателства е бил погребан монах. Освен това изследователите го свързват с откритата точно там каса на врата от края на XVI век – тоест с последния етап от строителството на двореца.

Изящна жена

Но след земетресението на 19 септември 2017 г., което уврежда сградата, в музея започва реконструкция и учените решават да изследват отново останките. Съвременните изследователи първоначално намират за странно, че духовникът е погребан на необичайно място, както и самият тип погребение. Той лежал на една страна, със свити крака към гърдите, а гробното пространство беше запълнено или покрито с камъни.

„Това изглежда по-скоро като предиспанско погребение, което може да датира от периода на първия контакт с европейците или дори по-рано“, отбелязват от INAH.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

По-подробен анализ на особеностите на погребението показал, че тялото сякаш „запечатва“ пространството на сградата, на мястото на което е построен дворецът на Кортес. Тази сграда била Тлатокаянкали – „къща, където се срещат потоци“ на езика науатъл. Тоест, както вече беше споменато, тук се събирал дан от населението, зависимо от ацтеките.

Следващият етап бил изследването на самото тяло.

„Това е била жена. Характеристиките на черепните кости показват изящна форма на главата. По същия начин тазът е явно женствен. Това контрастира с мнението, че това е монахът Хуан Лейва“, отбелязват от института.

ОЩЕ: Неизвестен град на ацтеките е открит в подножието на вулкан в Мексико

Въз основа на степента на износване на зъбите и черепните шевове станало възможно да се установи и възрастта: приблизително от 30 до 40 години. Ръстът на жената е бил около 147 сантиметра. Няма следи от никакво заболяване, но има малък признак за умишлена промяна на формата на главата – и това също се свързва по-скоро с предиспанския период и позволява да се предположи, че жената вероятно е от племето тлауика.

Освен това учените са изяснили, че с това погребение са свързани още два гроба: на бебе и юноша. Но по-точни данни все още не се посочват.

На заглавната снимка: Фасадата на двореца на Кортес в Куернавака

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес