Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Маските намаляват риска от коронавирус - резултатите от най-голямото научно проучване в света досега

10 септември 2021, 12:57 часа • 10468 прочитания

Когато се носят съвестно и по правилен начин (с покрити изцяло нос и уста), маските намаляват риска да се заразим с КОВИД-19. Заключението идва след поредното научно изследване, което може да претендира за най-голямото, провеждано досега.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Изследването е от Бангладеш и е рандомизирано – участвали са цели 342 000 души, от 600 села. Проведено е в периода ноември, 2020 година – април, 2021 година, пише микробиологът д-р Йосиф Стефанов. Самото изследване в пълния му вариант на английски език можете да видите ТУК!

Какво е станало в изследването – групата, която е била насърчавана да носи маски (не значи, че всички са спазвали препоръката), е била от 178 000 души. 163 000 души са сформирали другата група, за която препоръката е била да не се носи маска (контролна група). Резултатите – в групата, която била насърчавана да носи маски, има 9,3% по-малко симптоматични случаи на КОВИД и 11,9% по-малко докладвани симптоми на КОВИД.

От данните се вижда и друго – не всичките 178 000 души са носели съвестно маски! Само 29 на 100 души в тази група спазвали стриктно препоръката. Оттук следва и извод – ако повече хора бяха спазвали стриктно препоръката, вероятно щеше да има още по-впечатляващи резултати!

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

"По време на проучването е била приложена стратегия с 4 основни метода за стимулиране на носенето на маски – раздаване на безплатни маски, предоставяне на адекватна информация за нуждата от носене на маски, регулярно напомняне за носене на маски и демонстративно носене на маски от местните авторитети и лидери. Поведението на хората е било наблюдавано в религиозни храмове, пазари и магазини, входове на населените места. След 5 до 9 седмици от началото на експеримента на хората е взимана кръв за определяне броя на инфектираните индивиди", уточнява д-р Стефанов.

Д-р Стефанов посочва и друго в изследването – хирургическите маски категорично са по-добри от платнените! Но дори при носенето на платнени, има по-малко съобщени случаи със симптоми, отколкото при неносилите никакви маски т.е. вероятно платнените намаляват поетия вирусен товар. Вече е категорично ясно, че количеството поет вирусен товар има значение за тежестта на протичане на КОВИД-19!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес