Наскоро проведено проучване установи, че майчината грижа повишава умствените способности на детето. Учените показали, че присъствието на майката оказва положително въздействие на невроните в мозъка на детето, пише Current Biology.
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Експериментът бил проведен върху лабораторни мишки. Учените провели стотици наблюдения над новородените мишлета и техните майки.
Сканирането на мозъка показало, че при мишките, които били обградени от майчина любов, се образували нови нервни клетки и се подобрявало общуването. Когато майката не била наблизо, мозъкът на детето показвал безпорядъчна активност.
Нашето изследване показва, че сензорната стимулация от страна на майката при млекопитаещите се, способства за формирането на мозъка на бебето. С нейна помощ може да се определи ролята на възпитанието в правилното развитие на мозъка и да се разбере по-добре разликата в начините на възпитанието на децата от техните майки, казва проф. Регина Съливан.
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Предишни изследвания демонстрирали връзката между майчината грижа и активността на гените в мозъка на децата на животните.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Сега учените се надяват да разработят метод на диагностика и път на лечение на хора с нарушена работа на мозъка или недостатъчното му развитие в периода на ранното детство.
Канадските учени провели и изследване, в хода на което, изучавали връзката между майката и бебето. В него взели участие 30 майки с новородени.
Майките от първата група трябвало да прекъсват общуването с бебето за няколко минути, в продължение на които тя просто гледала детето без да го докосва или да изразява емоции.
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Във втората група жените общували с новороденото, както обикновено. Няколко пъти на ден било измервано нивото на стреса при всички бебета. Било изяснено, че децата, при които общуването било прекъсвано, нивото на този хормон скачало рязко, докато във втората група, той почти не се променял.