Американски специалисти приключиха успешно първата фаза на клинични изпитания за лечението на рака на мозъка и белите дробове с помощта на свръхвисоки дози витамин С, превишаващи дневната норма приблизително хиляда пъти. Това съобщи сп. Cancer Cell.
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
„Повечето раково болни, с които работим сега, с удоволствие взеха участие в експериментите, които могат да спасят живота на други пациенти. За момента резултати са обещаващи, но все още не сме наясно дали вит. С повишава ефективността на химиотерапията сам по себе си. Това ще покаже втората фаза на клинични изпитания", заяви ръководителят на експеримента от университета в Айова Брайън Алън .
Интересът към витамин С като средство за борба с рака възниква още преди 30 години, благодарение на нобеловия лауреат Лайнес Полинг, когато серия изследвания показва възможната полза от прилагането му при тумори. През 2009 година Марк Левин от Националният здравен институт в САЩ и колегите му изясняват, че витамин С е способен да се бори с рака само при увеличаване на концентрацията му до свръхвисоки нива.
Преди две години друга група учени потвърждава този извод, унищожавайки „неуязвимите“ ракови клетки в организма на мишки с помощта на големи дози витамин С – в количество, аналогично на 200 портокала.
Още: Коледни митове: Езическият произход на коледната елха
Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)
Алън и колегите му проверили тези изводи в хода на клинични изпитания върху 11 доброволци, страдащ от тежка форма на рак на белите дробове и мозъка. Преди началото на курса на химиотерапията учените въвеждали в организма гигантски дози вит. С, като постепенно повишавали концентрацията му в кръвта до показатели, превишаващи нормата 300 пъти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
След това започвал обикновен курс химиотерапия, по време на който пациентът продължавал да приема вит. С в продължение на седемте месеца на експеримента. Пациентите понесли добре лечението и не страдали от странични ефекти. Според учените опитите показват, че витамин С е безопасен за здравите клетки и не предизвиква последици в тях.
Във всички случаи витаминът спрял растежа на тумора и забележимо забавил прогреса му, като удължил живота на пациентите с 4-6 месеца, дори при най-злокачествените форми на рак на мозъка. След поставянето на диагнозата тези хора живяли 37-40% повече в сравнение с другите онкоболни.