На сайта на университета в Тел Авив се съобщава, че нови разкопки разкриват противоречие между историческите факти и събития, описани в Стария завет.
Израелски изследователи са установили, че камилите като домашни животни са били използвани в южните части на Леванта много по-късно, отколкото се предполагаше досега.
За да разберат кога са се появили домашните камили на територията на Израел, археолозите са извършили разкопки на израелско-йорданската граница. Там се е намирал лагер на хора, занимаващи се с добив на мед.
Според учените откритите там кости принадлежат на едни от първите камили, които местните работници са използвали като товарни животни. Чрез въглеродно датиране е доказано, че костите са от последната третина на Х век пр. Хр. Тази оценка обаче противоречи на библейския сюжет, посветен на живота на един от праотците на еврейския народ Авраам. Според различни версии Авраам е живял в периода от XXI до XVIII век пр. Хр. Той е използвал домашни камили (Битие). Според археолозите обаче те са се появили на територията на Израел най-малко 700 години по-късно.
Авторите на изследването не уточняват дали са изследвали първите камили и на други места, освен тези, където е била добивана медна руда. Нещо повече, те отбелязват, че в лагера са били намерени по-древни останки на чифтокопитни животни. Според учените тези камили "вероятно са били диви".
Въпросът за това как са се появили при Авраам камилите, които не са били разпространени на територията на Израел в началото на XX век пр. Хр., е повдиган нееднократно. Според една от версиите товарните животни той е получил в Египет, където са били използвани масово по онова време.
Археолозите също така отбелязват, че новите разкопки хвърлят светлина върху развитието на добива на мед на територията на Израел през първото хилядолетие пр. Хр. Използването на товарни животни и централизираният труд са дали тласък в икономическото развитие.
Учените са публикували резултатите от изследванията си в университетското списание по археология "Тел Авив", предаде Лента.ру.
Източник: БТА