Един потенциален спасител лежи в човешкото тяло – учени от университета в Тюбинген и германския Център за проучване на инфекциите (DZIF) са открили, че Staphylococcus lugdunensis колонизирано произвежда неизвестен до сега антибиотик в човешкия нос.
Както тестовете върху мишки показват, веществото, което е наречено Lugdunin, е в състояние да се бори с мултирезистентните патогени, срещу които много класически антибиотици стават неефективни, пише Science daily.
Инфекциите, причиени от резистентни бактерии – като патогена Staphylococcus aureus (MRSA)- са сред водещите причини за смърт в световен мащаб. Естественото местообитание на вредните стафилококови бактерии е носната кухина. В своите експерименти д-р Бернхард Крайсмер, Александър Зипър и проф. Андреас Пешел от института Microbiology and Infection Medicine Tübingen (IMIT), отбелязват, че Staphylococcus aureus се среща рядко, когато Staphylococcus lugdunensis е в носа.
„Обикновено антибиотиците се формират само в почвени бактерии и гъбички“, казва проф. Андреас Пешел. „Идеята, че човешката микрофлора също може да бъде източник на антимикробни агенти е ново откритие“.
В следващи проучвания, учените ще проучат дали Lugdunin в действителност може да се използва в терапията.
Изследователи от Института по органична химия в Университета в Тюбинген внимателно разглеждали структурата на Lugdunin и открили, че тя се състои от неизвестна до сега пръстеновидна структура на протеинови блокове и по този начин създава нов клас материи.
Резистентността към антибиотиците е все по-голям проблем за лекарите.
„Има изчисления, които показват, че повечето хора ще умрат от резистентни бактерии в следващите десетилетия“, казва д-р Бернхард Крисмер. „Неправилната употреба на антибиотици засилва това тревожно развитие“.
Тъй като много от патогените са част от микрофлората на кожата и лигавиците те не могат да бъдат избегнати. Особено при пациенти със сериозни заболявания и отслабена имунна система – тези пациенти са лесна плячка за патогените.