Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как ще реагира светът на откриването на извънземен живот?

01 януари 2022, 07:45 часа • 16956 прочитания

Националната агенция по аеронавтика и изследване на космическото пространство (НАСА) е набрала 24-ма теолози за участие в програмата на Центъра за теологични изследвания (CTI) в Принстънския университет. Групата ще оценява как хората ще реагират, ако се открие живот на други планети, и как това откритие ще повлияе на нашите представи за боговете и творението.

CTI се описва като изграждане на „мостове на разбирателство, като обединява теолози, учени и политици, за да мислят заедно и да информират обществеността за глобалните проблеми“.

НАСА отбелязва, че програмата има за цел да отговори на въпроси, които ни вълнуват от незапомнени времена, например: Какво е животът? Какво означава да си жив? Къде да поставим границата между човек и извънземно? Какви са възможностите за разумен живот на други места?

Андрю Дейвисън, теолог от Кеймбриджкия университет, с докторска степен по биохимия от Оксфорд, се е присъединил към групата на теолозите на НАСА. Той е на мнение, че перспективата за намиране на живот на друга планета става все по-реална. Подготвил е за издаване книгата „Астробиологията и християнското учение“, която ще излезе догодина. В книгата се отбелязва, че привържениците на редица религиозни традиции могат да приемат идеята за извънземния живот.

Според The Times книгата на Дейвисън отбелязва, че "голям брой хора биха се обърнали към своите религиозни традиции за насоки", ако извънземните бъдат открити, и че това е важно "за позицията и достойнството на човешкия живот". "Откриването на извънземен живот може да се случи след около десетилетие, през следващите векове, а може и да не се случи изобщо, но ако се случи, ще бъде полезно да помислим за последствията предварително", пише Дейвисън.

Карл Пилчър, който оглавява Института по астробиология на НАСА до 2016 г., казва, че агенцията иска теолозите „да разгледат последиците от прилагането на инструментите на науката от края на ХХ и началото на ХХI век към въпроси, които са разглеждани в религиозните традиции в продължение на стотици или хиляди от години."

Според него е невъзможно да си представим, че Земята е единственото място във Вселената, където съществува живот. "Просто е немислимо, когато има над 100 милиарда звезди и повече от 100 милиарда галактики във Вселената", казва Пилчър.

Още през 2014 г. НАСА предостави безвъзмездно 1,1 милиона долара на CTI за изследване на интереса и отвореността на вярващите към научни изследвания под названието „Социалните последици от астробиологията“. Това изследване, започнало през 2016 г. и завършило през 2018 г., показало, наред с другите неща, че хората със силно желание да намерят смисъла на съществуването, но с ниско придържане към определена религия, са по-склонни да вярват, че извънземните съществуват. Това показва, че вярата във всяка теория може да дойде от същия човешки импулс.

Директорът на CTI Уил Сторър обяснява, че се надяват да видят "сериозна научна публикация в книги и списания по темата", за да разкрият "мистерията и последиците от откриването на микробен живот на друга планета“.

Различни проучвания и анкети през последните години показват, че християните в Съединените щати са по-малко склонни да вярват, че животът съществува на други планети. Дуилия де Мело, астроном и професор по физика в Католическия университет, казва, че сред нейните студенти има неколцина, които често повдигат теоретични въпроси за разумен живот във Вселената.

"Ако ние сме продукти на сътворението, защо да няма живот на други планети? Няма какво да се каже друго", каза Де Мело пред The ​​Washington Post през август 2021 г.

През 2008 г. главният астроном на Ватикана заяви, че няма конфликт между вярата в Бог и възможността за съществуването на "извънземни братя", възможно по-развити от хората. „Според мен такава възможност (за живот на други планети) съществува“, казва преподобният Хосе Габриел Фунес, ръководител на Ватиканската обсерватория до 2015 г.

"Как можем да изключим развитието на живот другаде?" - казва той пред ватиканския вестник L'Osservatore Romano и обяснява, че това е възможно благодарение на големия брой галактики и планети. На въпроса, дали има предвид човекоподобни същества или дори по-развити от хората, той отговаря: „Разбира се, в такава голяма Вселена не можете да изключите тази хипотеза."

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес