Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изследване: В ЕС масово се одобряват лекарства против рак без ефект

05 октомври 2017, 08:51 часа • 5923 прочитания

Между 2009 и 2013 година европейските регулатори са одобрили 39 нови лекарства за рак без да имат доказателства за ефективността им, излагайки хиляди пациенти на излишна токсичност. Това разкриха изследователски екип от Университета по здраве и наука в Орегон, предаде БГНЕС.

Според данните, непроверените лекарствени средства представляват 57% от общия брой медикаменти за лечение на онкологични заболявания, станали достъпни за европейските пациенти през дадения период. Те са получили необходимата оторизация въз основа на неопределени резултати от тестове, които всъщност не са доказали дали лекарствата действително ще подобрят, или влошат здравословното състояние на пациента. В крайна сметка, след средно 4 години на пазара, само 6 от тези 39 (15%) лекарства са показали, че имат ефект.

"Повечето одобрения на лекарства против рак се основават на повърхностни или неизпитани гледни точки, а постмаркетинговите проучвания рядко потвърждават ефикасността и безопасността на тези лекарства върху пациента", обобщават от изследователския екип на Университета по здраве и наука в Орегон, който е разкрил действията на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) - супевайзерът на лекарствените регулаторни агенции в ЕС в областта на хуманната и ветеринарната медицина.

"Подобна ситуация има негативни последици и за пациентите, и за общественото здраве", добавят американските учени, чийто анализ бе поместен в престижния медицински журнал "Би Ем Джи".

"Когато скъпи лекарства, без клинично значими ползи, се одобряват и се закупуват в рамките на публично финансираните системи за здравеопазване, се наврежда на пациентите, изхабяват се важни обществени ресурси и се подкопават доставките на справедливи и достъпни грижи", изтъкват още те.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес