Опасни вируси, които в момента се разпространява при примати в Африка, имат потенциал да прескочат при хората. Такова заключение правят авторите на изследване, спонсорирано от Американските национални здравни институти (NIH), което е публикувано след рецензия в реномираното научно списание Cell.
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Става въпрос за РНК вируси от семейство Arteriviridae, които предизвикват хеморагична треска. Поне три са много опасни за примати и водят до смърт, а при преминаване от този животински вид към друг също предизвикват смъртоносна хеморагична треска. Не във всеки случай обаче вирус, който еволюира така, че да прескочи от един животински вид на друг, запазва всичките си основни характеристики, включително като патогенност.
Изследването се съсредоточава върху един вирус, който изглежда се е развил достатъчно, за да може да заразява хора в бъдеще – SHFV. При въпросния вирус всички клетъчни протеини, които са му необходими, за да заразява, присъстват и функционират и при хората. Няма обаче документиран случай на зараза с такъв вирус при човек, но изследователите предупреждават, че вирусът може да прескочи към хората. Затова те искат разработка на тестове, с които да се следи дали тази възможност не е станала или няма да стане бъдеща реалност.
SHFV е открит и изследван за пръв път в Африка, при маймуни от рода на макаците. Вирусът е считан за голям здравен проблем при макаците. Някои изследователи правят паралел с вируса на ХИВ като потенциална опасност за хората - включително в обсъждането на новото изследване.
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
Български биолог: Коронавирусът се променя със зашеметяваща скорост
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага