Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изследване: Благодарността подобрява здравето

09 декември 2021, 07:15 часа • 2204 прочитания

Бъдете благодарни за това, което имате – това може да подобри физическото и психическото ви здраве. До този извод са стигнали авторите на ново проучване. Хората, които са по-благодарни, имат по-ниско кръвно налягане и сърдечна честота и по-голямо чувство на признателност към другите.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Изследването на учените е установило, че оптимизмът също е свързан с ползи за здравето и психиката, като подобрява качеството на съня и дава повече положителни очаквания и разсъждения. Научната работа е публикувана в списание Emotion.

Изследователите от Мичиганския университет и Калифорнийския университет в Сан Франциско са изследвали тези особености с помощта на мобилно приложение, наречено MyBPLab, с вградени сензори, които измервали кръвното налягане и сърдечната честота на 4825 участници от цял свят, включително САЩ, Австралия , Индия и Хонконг. Предишни изследвания на благодарността и оптимизма включвали лабораторни посещения или сканиране на мозъка за събиране на данни.

Оптичните сензори изпращат различни светлинни вълни през тъканите, за да открият промени в обема на кръвта, а алгоритъмът в телефона се използва за измерване на кръвното налягане.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Респондентите съобщавали за нива на стрес, поведение, свързано със здравето (сън, упражнения, ежедневни очаквания) и за своите мисли три пъти дневно в продължение на 21 дни. Учените оценявали 12 точки, като например „Има толкова много неща в живота ми, за които трябва да съм благодарен“ и „В несигурни времена обикновено очаквам по-доброто“.

Резултатите показали, че благодарността и оптимизмът са положителни психологически склонности, свързани с благоприятни резултати. Както е установило изследването, благодарността подчертава положителните аспекти на деня, докато оптимизмът свежда до минимум отрицателните му аспекти.

„Благодарността ориентира хората към доброто, което им е дарено, докато оптимизмът може да насочи хората към самите себе си, когато се фокусират върху своето собствено конкретно бъдеще“, каза Ейми Гордън, съавтор на изследването.

Получените резултати противоречат на хипотезата на изследователите, че повишеният оптимизъм е свързан с прогнозни реакции и интерпретации на положителни събития. Оптимизмът обаче показвал оценка на неприятностите от най-лошата част от деня - ретроспективен отговор, фокусиран върху негативно събитие, е установило изследването.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Дейвид Нюман, автор на изследването, смята, че силно оптимистичните хора са по-склонни да смятат, че най-лошата им част от деня е била сравнително по-малко неприятна. Освен това оптимизмът е по-добър фактор за качеството на съня, честотата и интензивността на стреса, отколкото благодарността.

„Нашите резултати осигуряват важен напредък в разбирането ни за благодарността и оптимизма, показвайки, че благодарността помага да се подчертаят положителните аспекти на деня, докато оптимизмът функционира чрез минимизиране на негативните аспекти на деня“, заключава авторът на изследването.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес