Изследваха опасните свойства на среброто

17 ноември 2021, 13:55 часа • 7702 | прочитания

Антибактериалните свойства на среброто невинаги носят полза – попадайки в земята, наночастици от това вещество могат да убият полезните микроорганизми и да повлияят на безопасността на хранителните продукти.

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява

Учените от Южния федерален университет на Русия са изследвали въздействието на наночастици сребро върху почвата и са определили нормата на тяхната концентрация в чернозема. По думите на специалистите никъде по света все още не са разработени такива показатели. Резултатите на учените са публикувани в изданието Plants, съобщава РИА Новости.

Наночастиците сребро притежават антибактериални свойства, затова се използват в много отрасли, например хранителния, текстилния и медицинския. Но те могат да имат и отравящ ефект, попадайки в земята. Това може да се случи в резултат на производство, използване или утилизиране. Негативното въздействие на сребърните наночастици върху почвата практически не е изследвано, разказват учените.

Земята умира - заради поголовно замърсяване

Още: С куки и прежда: След 40 години финландка разреши математически казус с помощта на плетенето (ВИДЕО И СНИМКИ)

Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето

Руските специалисти изследвали с биотестове последствията от замърсяването на чернозема – един от най-плодородните слоеве почва в света. Неговият състав влияе пряко върху безопасността на продуктите. Попадайки в човешкия организъм, сребърните наночастици в определена концентрация могат да нарушат обмяната на веществата, обясняват учените.

„Установихме, че колкото по-силно е замърсяването на почвата със сребърни наночастици, толкова по-значително намалява нейното плодородие. Това беше предсказуемо. Но неочаквано беше открито, че отравящият ефект не зависи от размера на сребърните частици и нано- и микрочастиците сребро оказват приблизително еднакво по сила негативно въздействие. Докато при други тежки метали – като мед, цинк, хром, никел - наночастиците (1-100 нанометра – б.р.) са по-токсични от микрочастиците (0,1-100 микрометра)", разказва Сергей Колесников, завеждащ катедрата по екология и управление на околната среда към Югозападния федерален университет.

В резултат на изследванията учените за първи път са установили екологично безопасната концентрация на сребро в чернозема в Южна Русия – 4,4 мг/кг. Това ще помогне да се разработят норми и за другите географски зони. По думите на експертите подобни данни няма в нито една страна по света.

Замърсяването на въздуха убива най-малко 7 милиона души всяка година

Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)

Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя

Също така един от ключовите резултати от изследванията според експертите е фактът, че отровното действие на среброто е най-силно изразено само през първия месец от момента на замърсяването. След това екологичните функции на почвата постепенно се възстановяват.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес