Преболедувалите COVID-19 имат антитела в продължение на поне една година, показва проучване на Международния институт за научни изследвания Ирси Кайша (IrsiCaixa), цитирано от в. "Труд". В него са участвали 332 души, които са боледували от коронавируса и са били наблюдавани в продължение на 15 месеца.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Резултатите от изследването обаче показват, че хора, прекарали по-леко КОВИД-19 т.е. такива, които не са хоспитализирани (с леки симптоми или дори без симптоми), в по-голяма степен успяват да спрат повторна инфекция. За сметка на това прекаралите тежко болестта произвеждат повече антитела, но способността им да блокират нови варианти на коронавируса след това е по-ниска спрямо боледувалите по-леко.
В процеса на изследването станало ясно още, че ако не се ваксинират, няколко месеца след като са боледували от COVID-19, 50% от пациентите са податливи на повторна инфекция с Бета варианта на коронавируса (южноафриканския вариант, който е считан за най-резистентен на съществуващите антитела) и 30% от тях могат да изкарат отново оригиналния вариант от Ухан.
В анализ на данните за напълно ваксинирани, които въпреки това са се разболели от коронавируса, берлинският институт "Роберт Кох" посочва, че мутациите на вируса изглежда намаляват ефективността на имунизациите. Освен това тя намалява и с времето - броят на антителата спада. При хората с по-слаба имунна система рискът да се заразят след ваксинация е по-висок.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Учените предупреждават и че ваксинираните пренасят вируса, както е при тези без имунизация, но вероятно за по-кратък период от време.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид