Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И все пак кой е по-мъдър: жените или мъжете?

04 февруари 2022, 08:40 часа • 7068 прочитания

Мъдростта е степента на познаване на заобикалящия свят, една от основните добродетели и сложна личностна черта, която е в основата на психичното здраве, благополучието и включва когнитивни, рефлективни и афективни компоненти.

Има няколко компонента, които са общи за множеството предложени определения на мъдростта: просоциално поведение, включително емпатия и състрадание; емоционална регулация с тенденция към стабилно положително настроение; саморефлексия и осъзнаване; способност за признаване и понасяне на несигурност и несъгласие; решителност. В някои случаи към мъдростта се причислява и духовност.

Повечето от изследователите са стигнали до заключението, че мъдростта трябва да бъде „андрогинна“, което означава избягване на пристрастия към пол както при концептуализацията, така и при измерването. Но авторите на новото изследване - служители на центъра MIRECC в Сан Диего (Калифорния, САЩ), катедрите по психиатрия, невронауки, семейна медицина и обществено здраве в Калифорнийския университет и психолози от Университета в Колорадо - решили да проучат половите различия в мъдростта и да разберат дали те влияят на връзката с благополучието. Резултатите са публикувани в списание Frontiers in Psychology.

В изследването участвали 659 души на възраст от 27 до 103 години: 334 жени и 325 мъже, над 75 процента - бели. Извадката не включвала хора, които живеят в старчески домове, имали нужда от ежедневни грижи или били неизлечимо болни. Всички доброволци попълнили въпросници за 3D скалата на мъдростта (3D-WS) и скалата на мъдростта на Сан Диего (SD-WISE).

Първата съдържа 39 точки, обхващащи трите „измерения“ на мъдростта: когнитивно, афективно или състрадателно/рефлексивно. Втората се състои от 24 елемента, свързани с шестте „компонента“ на мъдростта: просоциално поведение (емпатия и състрадание), емоционална регулация, саморефлексия, приемане на несигурността и разнообразието от гледни точки, решителност и социално посредничество.

Резултатите показали, че жените като цяло постигат по-високи резултати в области, свързани със състрадание, толерантност, интуиция, интроспекция, просоциално поведение и приемане на различни гледни точки, докато мъжете се отличават с решителност и емоционална регулация - способност да реагират на събитията по социално приемлив начин, като същевременно запазят достатъчна гъвкавост, тоест способност да контролират собственото си поведение. Освен това общият резултат по скалата на мъдростта 3D-WS се оказал по-висок сред представителите на нежния пол, въпреки че учените не разкрили различия между половете по скалата SD-WISE.

„Открихме, че мъжете и жените имат различни относителни степени на мъдрост, вероятно поради социокултурни и биологични фактори“, отбелязват изследователите. И накрая, и при двата пола мъдростта корелирала с психическо благополучие и оптимизъм, по-ниски нива на депресия и самота.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес